Rassism näitas koledat nägu

Shakespeare’i 16. sajandi näidendite etendamiseks värvisid näitlejad näo tumedaks sel lihtsal põhjusel, et ehtsat mustanahalist näitlejat polnud kuskilt võtta. Ameerikas teisendus see lavakunstivõte rassistlikuks pilkeks kohalike neegerorjade pihta.

© Frances Benjamin Johnston

ELSE CHRISTENSEN

3. JUULI 2023

Ameerika Ühendriikide näitleja Thomas Dartmouth Rice teenis väikese varanduse, kui tõi 1828. aastal vodevilli­lavadele oma uue tegelaskuju. Näitleja kehastatud uue karakteri nimi oli Jim Crow, goteskne tõmmu mees.

Auklikes kingades ja räbaldunud riietes Jim Crow tantsis laval rõõmsalt ringi, lauldes tüdrukutest, keda ta tahtis suudelda. Pea­­mine, mis valge publiku naerust möirgama pani, oli Rice’i nägu. Valge näitleja oli näo üleni kokku määrinud süsimusta värviga. Ainult suu ümbert oli ta jätnud naha puhtaks, mistõttu huuled tundusid eba­­tavaliselt suured ja paksud.

Publik sai pikemata aru, keda laval olev rumal tegelane sümboliseeris: Aafrika päritolu inimesi, keda leidus Ameerika Ühend­riikides kaks miljonit. Enamasti töötasid nad lõunapoolsetes istandustes valgete ameeriklaste orjadena.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress