Shakespeare’i 16. sajandi näidendite etendamiseks värvisid näitlejad näo tumedaks sel lihtsal põhjusel, et ehtsat mustanahalist näitlejat polnud kuskilt võtta. Ameerikas teisendus see lavakunstivõte rassistlikuks pilkeks kohalike neegerorjade pihta.
© Frances Benjamin Johnston
ELSE CHRISTENSEN
3. JUULI 2023
Ameerika Ühendriikide näitleja Thomas Dartmouth Rice teenis väikese varanduse, kui tõi 1828. aastal vodevillilavadele oma uue tegelaskuju. Näitleja kehastatud uue karakteri nimi oli Jim Crow, goteskne tõmmu mees.
Auklikes kingades ja räbaldunud riietes Jim Crow tantsis laval rõõmsalt ringi, lauldes tüdrukutest, keda ta tahtis suudelda. Peamine, mis valge publiku naerust möirgama pani, oli Rice’i nägu. Valge näitleja oli näo üleni kokku määrinud süsimusta värviga. Ainult suu ümbert oli ta jätnud naha puhtaks, mistõttu huuled tundusid ebatavaliselt suured ja paksud.
Publik sai pikemata aru, keda laval olev rumal tegelane sümboliseeris: Aafrika päritolu inimesi, keda leidus Ameerika Ühendriikides kaks miljonit. Enamasti töötasid nad lõunapoolsetes istandustes valgete ameeriklaste orjadena.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud