Luther sulges otsetee taevasse

Indulgentsimüüjatel olid 16. sajandi algul käed tööd täis, kuna Saksamaal tuli meelitada kristlasi uue Peetri kiriku ehitamiseks raha välja käima. 1517. aastal läks jumala andestusega kauplemine ühe mehe arvates üle piiri.

© Michael Hampshire / Getty Images

KASPER SCHLIE & TORSTEN WEPER

APRILL 2023

Läbi Saksamaa veeres sel 1517. aasta suvel vankrite rodu. Need peatusid igas külakeses ja suur trumm kutsus pealetükkivalt elanikke kokku. Reisiv indulgentside ehk patukustutuskirjade müüja Johann (Johannes) Tetzel oli tulnud linna, et müüa paavsti andeksandi pattude eest. Patud oleksid pärast surma kristlased puhastustulle saatnud, ent indulgentsid väidetavalt vähendasid seal viibimise aega.

Keskaja lõpus kartsid kristlased puhastus­­­tuld rohkem kui surma ennast, kuna kõik inimesed tuli puhastada, enne kui nad said taevas Peetruse kõrval koha sisse võtta. Kui kaua tulnuks neil puhastus­tules viibida, oli raske öelda – see olenes patust ning võis hõlpsasti kesta sadu aastaid.

Purgatoorium oli paradiisi ooteruum
Piibel ei maini purgatooriumi ehk puhastustuld. Idee puhastustulest tekkis alles 12. sajandil. Sestsaadik eeldasid kristlased, et veedavad mitu aastat piinarikkas põrgus, enne kui taevasse pääsevad. Alates 15. sajandist oli võimalik end leekidest välja osta.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress