Tujukas Nikita Hruštšov ekskursioonil USAs

© Getty Images

STINE OVERBYE

12. NOVEMBER 2023

Piloot hoiatas Nikita Hruštšovi, et Tupolevi konstrueerimisbüroo Tu-114 ei ole turvaline ja seda pole põhjalikult katsetatud. Lennukimehaanikud olid värskelt tehasest tulnud lennuki mootoritest leidnud mikroskoopilisi pragusid. Seetõttu soovitas piloot Nõukogude riigi­juhil valida teine lennumasin.

Hruštšov aga keeldus kategooriliselt. Tal oli hästi meeles alandus, mille osaks sai ta 1955. aasta Genfi tippkohtumisel Šveitsis. Tol korral saabus Nõukogude liider lennukiga, mis brittide ja ameeriklaste tohutute metall-lindude kõrval sarnanes haletsusväärse putukaga.Nüüd, neli aastat hiljem soovis riigijuht korraldada endale suurejoonelisema saabumise. Ta nõudis USAsse reisimiseks 15,5 meetri kõrgust Tupolevi lennukit. Nii ka läks. 54 diplomaadi, ihukaitsja ja lennukimehaaniku saatel astusid Nikita Hruštšov, tema abikaasa Niina ja paari kolm täis­kasvanud last 1959. aasta 15. septembri hommikul kell 7 Moskva aja järgi maailma toona suurima reisilennuki pardale. Sel ajal, kui Nõukogude Liidu ainuvalitseva kommunistliku partei keskkomitee esimene sekretär ja hiigelriigi juht mandritevahelise lennu ajal turvaliselt magas, kuulas lennumasina meeskond pingsalt mootorite töö heli.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Ajalugu jõuab postkastidesse iga kuu keskel. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Ajaloo veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress