Tujukas Nikita Hruštšov ekskursioonil USAs

© Getty Images

STINE OVERBYE

12. NOVEMBER 2023

Piloot hoiatas Nikita Hruštšovi, et Tupolevi konstrueerimisbüroo Tu-114 ei ole turvaline ja seda pole põhjalikult katsetatud. Lennukimehaanikud olid värskelt tehasest tulnud lennuki mootoritest leidnud mikroskoopilisi pragusid. Seetõttu soovitas piloot Nõukogude riigi­juhil valida teine lennumasin.

Hruštšov aga keeldus kategooriliselt. Tal oli hästi meeles alandus, mille osaks sai ta 1955. aasta Genfi tippkohtumisel Šveitsis. Tol korral saabus Nõukogude liider lennukiga, mis brittide ja ameeriklaste tohutute metall-lindude kõrval sarnanes haletsusväärse putukaga.Nüüd, neli aastat hiljem soovis riigijuht korraldada endale suurejoonelisema saabumise. Ta nõudis USAsse reisimiseks 15,5 meetri kõrgust Tupolevi lennukit. Nii ka läks. 54 diplomaadi, ihukaitsja ja lennukimehaaniku saatel astusid Nikita Hruštšov, tema abikaasa Niina ja paari kolm täis­kasvanud last 1959. aasta 15. septembri hommikul kell 7 Moskva aja järgi maailma toona suurima reisilennuki pardale. Sel ajal, kui Nõukogude Liidu ainuvalitseva kommunistliku partei keskkomitee esimene sekretär ja hiigelriigi juht mandritevahelise lennu ajal turvaliselt magas, kuulas lennumasina meeskond pingsalt mootorite töö heli.

President Eisenhower tuli tervitama

Teisipäev, 15. september 1959 kell 13. Washingtoni lähedal Andrewsi õhuväebaasis oli president Eisenhower valmis oma külalist vastu võtma.

Pidurdamise ajal tekkisid lennuki telikuratastest tume­sinised suitsupilved, mis kerkisid kõrgele. Tupolev oli reisiga muretult hakkama saanud ja ruleeris majesteetlikult vastuvõtukomitee poole. Seal vedas hulk sõjaväelasi ukse juurde tohutut treppi, mis oli spetsiaalselt kavandatud maailma kõige kõrgema lennuki jaoks.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress