Rohke liha pani munkadel kõhu korisema

Lõuna-Inglismaal asuval kloostril Muchelney Abbeyl oli harukordselt suur käimlahoone.

© Hugh Llewelyn

JANNIK PETERSEN

1. DETSEMBER 2021

Värsked uurimused näitavad, et liha süüa armastanud mungad veetsid pikalt aega latriinis. Inglismaal Somersetis Mulcheney kloostri käimlas võisid koguni 40 munka reas kükitada ja loomulikke vajadusi rahuldada. Uurimistöö, mille tegi ajaloolane Michael Carter, näitas, et selline hiiglaslik tualett oli keskajal hädavajalik. Tema teaduslike järelduste kohaselt vaevas munki kogu aeg kas kõhukinnisus või -lahtisus.

„Kui nüüd üldistada, siis mungad olid oma soolestiku orjad. Neil esines sageli tõsiseid tervisehädasid, mis olid tingitud nende toitumisest ja toidu seedimisest,“ selgitas ajaloolane.

Munkade kõhuvaevuste põhjus peitus paavsti 1336. aasta dekreedis, mis lubas munkadel kahel päeval nädalas liha süüa. Munkade dieet oli aga juba enne seda väga kaloririkas, koosnedes leivast, õllest, angerjast ning ainult väga vähesel määral puu- ja juurviljadest. Ajaloolase sõnul tegi sellisesse dieeti liha lisamine asjad veel hullemaks. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress