Tegelik „Nimed marmortahvlil“

Ülemeelikuse pärast vahistatud õppursõdurid-vabatahtlikud soomusrongilt.

© Rahvusarhiivi filmiarhiiv

URMAS SALO

1. JAANUAR 2019

Koolipoisid osalesid juba Vabadussõja esimestes lahingutes, samuti rasketes tõrjelahingutes Viru rindel, näiteks soomusrongidel. Eriti silmapaistev oli koolipoiste roll Eesti vägede vastupealetungis 1919. aasta jaanua­ris, kui nad moodustasid kandva lahingujõu mitmes väeosas, nagu Tartu vabatahtlikus pataljonis, Viljandi vabatahtlike pataljonis, Scoutspataljonis ja Kalevlaste Malevas.

Tänu kirjanik Albert Kivikase loomingule on eriti hästi tuntud Tartu vabatahtlike pataljoni võitlustee, sest Tartu kommertskooli õpilasena teenis Kivikas ise selle väeosa 2. roodus alates 11. jaanuarist. Siiski on huvitav selle pataljoni sündi ja võitlusteed jälgida ka teiste allikate vahen­dusel. Tänuväärse võimaluse selleks annavad 1. roodus teeninud treffneristi Jüri Ungersoni (Ungvere) ja teiste võitlejate mälestused.

Juba 1918. aasta novembris moodustati Tartu gümnaasiumides kaitseliidu salgad: Treffneri gümnaasiumi lendsalk ja kommertskooli lööksalk. Tegeldi väljaõppega ning relvade ja padruni­te hankimisega. Koolipoiste kaitseliitu astumisele avaldas suurt mõju Julius Kuperjanov, kes esines detsemb­ri algul ühel koosolekul Treffneri gümnaasiumis. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress