Rooma-aegne Mona Lisa tõusis tuhast

© Osmaniye Museum

JANNIK PETERSEN

1. MÄRTS 2021

Mosaiike uurivate teadlaste magnetiks on saanud Türgis Süüria piirist 130 km kaugusel asuv Kadirli. Umbes 2000 aastat tagasi oli selle linna nimi Flaviopolis ning seal elasid roomlased.

Kadirlis on 2015. aastast alates tehtud kaevamisi. Praeguseks on välja kaevatud Rooma-aegse linna avalikud saunad, kust leiti leoparde, lõvisid ja sõnne kujutavad kaunid mosaiigid. Järgmisena võeti ette uhke villa, millest tulid samuti nähtavale kvaliteetsed mosaiigid. Villa omanik paistis olevat olnud jõukas naine, keda on kujutatud kõige kesksemal hästi säilinud mosaiigil, mis äsja leiti.

„Me kutsume seda mosaiiki Kadirli Mona Lisaks. See on seni ainus inimese portreega mosaiik, mille oleme leidnud,“ selgitas Osmanite muuseumi arheoloog Ümit Kayışoğlu.

Villa pärineb 2. või 3. sajandist pKr, mil see piirkond oli veel Rooma Kiliikia ja Küprose provintsi osaks. Rooma kultuur ja keel mõjutasid Flaviopolist veel mitu sajandit. Alles 8. sajandil tuli Ida-Rooma riigil (Bütsantsil) Kiliikia loovutada lõunast sisse tunginud muhameedlastele.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress