Rooma keiser taaskohtus oma nimetissõrmega

500aastase lahusoleku järel sai Rooma linna kunagine hiiglaslik skulptuur tagasi oma nimetissõrme. See oli otsaga jõudnud Pariisi, kus ajaloolased arvasid, et tegemist on hoopis suure varbaga.

© Zeno Colantoni, Musei Capitolini

JANNIK PETERSEN

1. SEPTEMBER 2021

Paljud vanad roomlased olid tõe­näoliselt näinud Rooma linnas seisnud Constantinus Suure hiiglaslikku kuju, millest praeguseks on säilinud ainult pea ja veel üksikud fragmendid. Rooma riiki aastail 306 kuni 337 pKr valitsenud keisri kuju sai nüüd hiljuti pisut terviklikumaks, sest välja ilmus tema nimetissõrm.

Sõrm oli 1913. aastast saadik hoiul olnud Pariisis Louvre’i muuseumis. Kuna sõrm on 38 sentimeetrit pikk, kataloogiti see ekslikult varbana. Vea avastas 2018. aastal doktorikraadi taotleja Aurélia Azéma, kes arvestas pikkuse järgi välja, et see ese pidi pärinema antiikaegselt skulptuurilt, mis pidi olema vähemalt 12 meetri kõrgune. Selliseid kujusid aga eriti palju teada ei ole.

Louvre’i arheoloogid skannisid sõrme arvutisse ja valmistasid klaaskiust koopia, mis saadeti Rooma, kus see sobis ideaalselt Constantinuse pooliku käe otsa.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress