Rooma münt müüdi terve varanduse eest

Haruldane Rooma-aegne kuldmünt müüdi 2,7 miljoni Inglise naela eest (üle 3 miljoni euro) e-oksjonil, mille korraldas Briti ettevõte Roma Numismatics Limited.

© romanumismatics.com

JANNIK PETERSEN

02. JAANUAR 2021

42. aastal eKr Julius Caesari mõrva meenutamiseks vermitud mündi esiküljel on riigimees Brutus, kes oli Caesari-vastase vandenõu üks eestvedajaid. Mündi tagaküljel on kaks lühikest mõõka, mis sümboliseerivad mõrvarelvi, mille­ga senaatorid Caesari surnuks torkasid. 

Samas näitavad kaks mõõka ka seda, et mõrva taga oli kaks meest: Brutus ja tema kaas­vandenõulane Cassius. Kahe mõõga vahel on kujutatud pileus – peakate, mis vabastamisel anti Rooma orjale märgina sellest, et ta on sestpeale vaba. 

Rooma riigis oli see peakate tugev vabaduse sümbol ja seepärast tuleb mündil kujutatut tõlgendada nii, et Brutus kavandas mõrva roomlaste vabastamiseks.

EID MAR aureus ehk märtsi iidide kuldmünt on läbi aegade kalliduselt 20. kohal. Suurim ühe mündi eest makstud summa on 8,5 miljonit eurot.

© romanumismatics.com

EID MAR on lühend mõrva päeva, 15. märtsi nimetusest Rooma kalendri järgi.
Legendi põhjal olevat ennustaja hoiatanud Caesarit märtsi iidide (lad Eidibus Martiis) eest. Iidid on Rooma kalendri järgi kuu keskpaik, 13. või 15. kuupäev.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress