Hispaania Villa Casa del Mitreo varemeist tuleb veel praegugi nähtavale uusi põnevaid leide. Viimati leiti sealt rahakirst.
ANDREAS ABILDGAARD
1. AUGUST 2021
Hispaania arheoloogid kaevasid välja 3 m pikkuse ja 1,5 m laiuse rahakirstu, mis pärineb Rooma riigi õitsenguajast. See leiti Hispaania edelaosas paiknenud linnas Emerita Augusta (tänapäeval Mérida) elanud rikka mehe villast, mida kutsutakse Casa del Mitreoks.
Arca ferrata ehk „rahakirst“ või „rahakapp“ on omalaadsete seas haruldane leid. Säilinud on ainult neli eksemplari. Kahjuks oli Casa del Mitreo villas
4. sajandil tulekahju, mis kahjustas ruumi, kus rahakirst seisis.
„Rahakirst on kehvas seisukorras, sest tulekahjus varises maja kokku, mille tagajärjel kirst purunes osaliselt. Me leidsime söestunud raami, mille ümber rahakapp oli ehitatud, pronksist katteplaadid ja mõned kaunistuselemendid väliskülgedelt,“ selgitas väljakaevamistel osalenud arheoloog Ana María Bejarano Osorio.
Ekspertide meeskond loodab leitud tükid restaureerimise käigus kokku panna, nii et tulemuseks on samasugune kaunis rahakapp nagu see arca ferrata, mida praegu näidatakse Zaragoza muuseumis.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud