Rooma rahakirst pääses tulest

Hispaania Villa Casa del Mitreo varemeist tuleb veel praegugi nähtavale uusi põnevaid leide. Viimati leiti sealt rahakirst.

ANDREAS ABILDGAARD

1. AUGUST 2021

Hispaania arheoloogid kaevasid välja 3 m pikkuse ja 1,5 m laiuse rahakirstu, mis pärineb Rooma riigi õitsenguajast. See leiti Hispaania edelaosas paiknenud linnas Emerita Augusta (tänapäeval Mérida) elanud rikka mehe villast, mida kutsutakse Casa del Mitreoks.

Arca ferrata ehk „rahakirst“ või „rahakapp“ on omalaadsete seas haruldane leid. Säilinud on ainult neli eksemplari. Kahjuks oli Casa del Mitreo villas
4. sajandil tulekahju, mis kahjustas ruumi, kus rahakirst seisis.

„Rahakirst on kehvas seisukorras, sest tulekahjus varises maja kokku, mille taga­järjel kirst purunes osaliselt. Me leidsime söestunud raami, mille ümber rahakapp oli ehitatud, pronksist katteplaadid ja mõned kaunistuselemendid väliskülgedelt,“ selgitas väljakaevamistel osalenud arheoloog Ana María Bejarano Osorio.

Ekspertide meeskond loodab leitud tükid restaureerimise käigus kokku panna, nii et tulemuseks on samasugune kaunis rahakapp nagu see arca ferrata, mida praegu näidatakse Zaragoza muuseumis.

Arheoloogilised väljakaevamised Casa del Mitreos algasid juba 1966. aastal, ent pole veel kaugeltki lõpetatud. Seda nii rahapuuduse tõttu kui ka seepärast, et villa varemed laiuvad ei rohkem ega vähem kui 3386 ruutmeetril.

Villa omanik oli jõukas roomlane, tõenäoliselt kaupmees, kes kaunistas oma kodu uhkete mosaiikide ja skulptuuridega. Tema suur rahakirst ehtis ruumi, kus ta võttis vastu peeneid külalisi.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress