Rooma rahakirst pääses tulest

Hispaania Villa Casa del Mitreo varemeist tuleb veel praegugi nähtavale uusi põnevaid leide. Viimati leiti sealt rahakirst.

ANDREAS ABILDGAARD

1. AUGUST 2021

Hispaania arheoloogid kaevasid välja 3 m pikkuse ja 1,5 m laiuse rahakirstu, mis pärineb Rooma riigi õitsenguajast. See leiti Hispaania edelaosas paiknenud linnas Emerita Augusta (tänapäeval Mérida) elanud rikka mehe villast, mida kutsutakse Casa del Mitreoks.

Arca ferrata ehk „rahakirst“ või „rahakapp“ on omalaadsete seas haruldane leid. Säilinud on ainult neli eksemplari. Kahjuks oli Casa del Mitreo villas
4. sajandil tulekahju, mis kahjustas ruumi, kus rahakirst seisis.

„Rahakirst on kehvas seisukorras, sest tulekahjus varises maja kokku, mille taga­järjel kirst purunes osaliselt. Me leidsime söestunud raami, mille ümber rahakapp oli ehitatud, pronksist katteplaadid ja mõned kaunistuselemendid väliskülgedelt,“ selgitas väljakaevamistel osalenud arheoloog Ana María Bejarano Osorio.

Ekspertide meeskond loodab leitud tükid restaureerimise käigus kokku panna, nii et tulemuseks on samasugune kaunis rahakapp nagu see arca ferrata, mida praegu näidatakse Zaragoza muuseumis.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress