Roomlaste kõrgtehnoloogiline veekollektor jahmatas arheolooge

Üle 1900 aasta tagasi vulkaanipurske tuha alla mattunud vee jaotus­kollektor sarnaneb tänapäevase veevärgiseadmega. Kahjuks oli see pliist!

© Parco archeologico di Pompei

JANNIK PETERSEN

22. AUGUST 2023

Väljakaevamiste käigus satuvad arheoloogid sageli veetorustikele. Harva leitakse aga ligi 2000 aasta vanune veevärgi osa, mis on ideaalses korras. Napoli lahe äärsest väikesest Stabiae linnast leidsid arheoloogid just sellise Rooma impeeriumi aegse veeseadeldise. Stabiae mattus nii nagu ka Pompei ja Herculaneum Vesuuvi mäe tohutu purske tuhka aastal 79 pKr. Tulikuum tuhk muutus aja jooksul kivikõvaks massiks ning on praeguseks varemeid kaitsnud rohkem kui 1900 aastat.

Ühest Stabiae villast, millele anti nimeks Villa Arianna, leidsid arheoloogid pliist veekollektori, mis oli ühendatud linna veevärgiga. Kollektori torud jaotasid vee laiali maja mitmesse ruumi. Kollektoril olid isegi sulgemiskraanid, mida võib võrrelda praegu veevarustussüsteemides kasutatavatega.

„Selline veekollektor korkkraanidega torudel tundub ju täiesti moodne,“ ütles Gabriel Zuchtriegel Pompei pargi arheoloogia­osakonnast. Stabiaes, Pompeist seitse kilomeetrit lõunas, asusid Rooma rikaste puhke­majad, kuhu nood sõitsid siis, kui Rooma linnale langes lämmatav suve­kuumus. Kuigi omanik ei kasutanud villat aasta ringi, ei hoitud selle ehitamisel – ka vee­varustuse pealt – kokku.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress