Müstiline vennaskond soovis teadust reformida

17. sajandi algul ilmusid Euroopas välja saladuslikud käsikirjad. Neis kirjeldati õpetlaste, maagide ja alkeemikute salaordut, mis püüdles kõigi kunstide ja teaduste muutmise poole. Ordut nimetati roosiristlaste vennaskonnaks, ja kuigi keegi ei olnud kunagi selle liikmeid näinud, aitasid liikumise ideed teadust muuta.

© Shutterstock

IMELINE AJALUGU

03. VEEBRUAR 2021

Christian Rosenkreutzi tervitati halvustavate märkuste ja naeruvääristamisega kõikjal,ükskõik kuhu ta saabus oma ringreisil mööda Euroopa kuning- ja vürstiriike. See Saksa arst oli aastaid viibinud Araabiamaades ja rääkis nüüd Euroopa õpetlastele innustunult mitmesugustest filosoofia, matemaatika ja maagia valdkonna ideedest, mille­ga ta oli kokku puutunud.

Keegi ei võtnud teda tõsiselt.

Euroopa stagneerunud õpetlased klammerdusid kesk­aegsete uskumuste külge ja pidasid pähe tuupimist õpetamiseks. Rosenkreutz tõmbus pettunult ja masendunult tagasi Saksamaale, oma koju.

Pärimuse järgi läks 8 roosiristlast maailma, et avada õpetlaste silmad.

Seal jätkas Rosenkreutz oma mõtisklusi teadusest, filosoofiast, matemaatikast ja maagiast. Temas hõõgus ikka tung reformida mahajäänud Euroopat.

Pärast viit kodus veedetud aastat otsustas Christian Rosenkreutz õpetlaste vastumeelsust trotsida ja kogus enda ümber kaheksa mõttekaaslast. Koos istusid nad maha ei rohkemaks ega vähemaks kui kõigi kunsti­vormide uuendamiseks, katoliku kiriku moonutatud moraalile uue valguse heitmiseks ja maailma loodusteaduslike tarkuste täiendamiseks.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress