Loss põleb!

Stockholmis Rootsi kuninga residentsis – Tre Kronori lossis – puhkes ootamatult tulekahju, mille põhjustas hooletu suhtumine tulevalvesse. Hoone puitosad võtsid kiiresti tuld ning loss hävis linnarahva silme all.

© Uppsala Art Museum / Stadsmuseet I Stockholm

KRISTINA EKERO ERIKSSON, MAGNUS BERGSTEN & JAKOB EBERHARDT

1. APRILL 2020

Kui 1697. aasta 7. mail jõudis kätte teine pärastlõunatund, puhkes Stockholmi kuningalossis Tre Kronor (rts Kolm Krooni) tulekahju. See algas renessansistiilis hoone Rüütlite saali pööningult. Lossivalitseja Georg Stiernhoff tormas õnnetusest kuulda saades läbi Rüütlite saali ja rühkis treppidest üles tulekolde poole. Suits ja kuumus peatasid peagi nii tema kui ka tuletõrjeülema Sven Lindbergi. Higise ja nõgisena raporteeris Lindberg, et tulekahju tõttu oli võimatu tulekustutusvahendeid kätte saada. Paanikas kuninglik perekond – Karl XII, tema vanaema ja kaks õde – põgenes lossi­­ruumidest. Ka kirst hiljuti surnud kuninga Karl XI surnukehaga viidi ohutusse kohta. Lossi ees väljas seisnud linna­elanikud vaatasid jahmunult pealt, kuidas kuumuse tõttu purunenud akendest visati välja toole, maale, seinavaipu ja raamatuid.

Laed levitasid tuld

Tulekahju levis enneolematu kiirusega ühest lossitiivast teise. Poole tunni pärast oli kogu loss leekides, sest vaskplekist katuse all olnud krõbekuivad sarikad ja muud puitosad süttisid väga kiiresti.

Tuli levis isegi peatorni, mis paiknes lossikompleksi keskel. Torni allosas asunud leskkuninganna veinikelder hävis, kui kaheksa pidulikel puhkudel kasutatavat saluudikahurit kukkusid kurdistava raginaga läbi põlenud torni­põrandate keldrissse.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress