Kui Lääne-Euroopas kogusid hoogu nõiajahid, säilitasid Põhjamaad veel pikaks ajaks selge pea. 1668. aastal läksid siiski ka rootslased hulluks. Hüsteeriat juhtisid lapsed, kes otsisid nõidu kõikjalt, isegi omaendi emade seast.
© GRANGER COLLECTION / RITZAU SCANPIX
LINDA CORFITZ JENSEN
23. JAANUAR 2022
Põhja-Rootsis Ångermanlandi provintsis Torsåkeri kirikus jagati viimset armulauda
65 naisele, kahele mehele ja neljale poisile. Oli 1675. aasta 1. juuni ning kõik need 71 inimest olid mõistetud süüdi saatanaga lepingu sõlmimises. Viimse sakramendi jagamine andis neile aimu, mis neid ees ootas. Naised karjusid südantlõhestavalt, mehed paiskasid kirikuvõlvide alla tooreid vandeid ja ähvardusi.
Kuigi kirik oli süüdimõistetute sugulastest pungil, ei tulnud keegi neid päästma. Naiste isad, vennad ja abikaasad haarasid hoopis hangud ja kaikad ning piirasid saatana käsilased sisse.
Tõugete ja hoopide saatel talutati süüdimõistetud kirikust mõnesaja meetri kaugusel asuvale künkale, mida hüütakse tänapäevalgi Tulimäeks või Nõiamäeks. Kui keegi tee peal minestas, lohistati teda jõhkralt jalgupidi edasi.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud