Rootsi lapsed saatsid emad nõialõkkesse

Kui Lääne-Euroopas kogusid hoogu nõiajahid, säilitasid Põhjamaad veel pikaks ajaks selge pea. 1668. aastal läksid siiski ka rootslased hulluks. Hüsteeriat juhtisid lapsed, kes otsisid nõidu kõikjalt, isegi omaendi emade seast.

© GRANGER COLLECTION / RITZAU SCANPIX

LINDA CORFITZ JENSEN

23. JAANUAR 2022

Põhja-Rootsis Ångermanlandi provintsis Torsåkeri kirikus jagati viimset armulauda
65 naisele, kahele mehele ja neljale poisile. Oli 1675. aasta 1. juuni ning kõik need 71 inimest olid mõistetud süüdi saatanaga lepingu sõlmimises. Viimse sakramendi jagamine andis neile aimu, mis neid ees ootas. Naised karjusid südantlõhestavalt, mehed paiskasid kirikuvõlvide alla tooreid vandeid ja ähvardusi.

Kuigi kirik oli süüdimõistetute sugulastest pungil, ei tulnud keegi neid päästma. Naiste isad, vennad ja abikaasad haarasid hoopis hangud ja kaikad ning piirasid saatana käsilased sisse.

Tõugete ja hoopide saatel talutati süüdi­mõistetud kirikust mõnesaja meetri kaugusel asuvale künkale, mida hüütakse tänapäevalgi Tulimäeks või Nõiamäeks. Kui keegi tee peal minestas, lohistati teda jõhkralt jalgupidi edasi.

Mäejalamil raius timukas süüdlastel pea maha. Veri lasti nende kehadest välja voolata, et see lõkketuld ei kustutaks. Seejärel vedas iga hukatu perekond peata surnukeha lõkke äärde, võttis sellelt rõivad ült ja viskas oma nõiaks tunnistatud armsama tulle.
Tol juunikuu õhtul kadus leekidesse viiendik Torsåkeri valla naistest.

Massihukkamine oli kulminatsioon Rootsit ajavahemikul 1668 kuni 1676 haaranud nõiajahile. Massihüsteeria sai hiljem tuntuks kui Det Stora Oväsendet ehk „suur kära“. Umbes 400 nõiast, kes on Rootsis aegade jooksul hukatud, kaotas üle 300 oma elu just sellel ajal. Tapatalgute põhjuseks oli usuhullus, ent otsese ajendi neiks andsid elava fantaasiaga laste valetunnistused.

Nõidu karistati harva

Varasel keskajal suhtus katoliku kirik nõiduses­se üleolevalt kui rahvalikku rumalusse ning karistas selle eest harva ja leebelt. Kui kedagi kahtlustati nõidumises, siis määrati talle näiteks kohustus sagedamini kirikus käia ja lugeda korduvalt neitsi Maarja palvet.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress