Rootsi talupojast sõdur sai Taani kirvega pähe

© Cícero Moraes

JANNIK PETERSEN

15. AUGUST 2023

Keskaegne sõjapidamine tõi inimestele kaasa kohutavaid vigastusi. 1316. aasta verise võitluse ohvri rekonstruktsioonilt on näha, kui metsikult võideldi.

Brasiilia 3D-animaator lõi hambaarstide abiga uuesti keskaegses verises Visby lahingus langenute näod. Iseäranis tekitab hämmeldust üks talu­pojast sõdur 1361. aastal peetud lahingust. Meest oli löödud terava relvaga näkku, mille tagajärjel lõualuu murdus ja ka osa hambaid löödi välja.

„Relvade seast, mida tollal võidi kasutada, vastab kahjustustele kõige paremini kirves,“ selgitas 3D-ekspert Cícero Moraes, kes on Visby lahingus langenuid käsitleva uue uurimuse juhtautor.

„Seetõttu modelleerisin kirve ja asetasin selle vigastuse kohale. Ei saa kinnitada, et see vigastus sai tema surma põhjuseks, kuid see tekitas kindlasti suuri pehmete kudede vigastusi. Kirvest mehe näos näha oli šokeeriv,“ ütles Moraes.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress