Rovaniemi juures võib olla 6500 aasta vanune matmispaik

Soomes Lapimaal võib otse põhjapolaarjoone lähedal asuda 6500 aasta vanune kiviaegne matmispaik.

© Shutterstock

ALO LÕHMUS

6. DETSEMBER 2023

Oletatav matmispaik asub Rovaniemi lähedal Tainiaros ja jääb põhjapolaarjoonest vaid 50 kilomeetrit lõuna poole. Kui see pärineb tõesti kiviajast, siis on tegu maailma kõige põhjapoolsema kalmistuga ning see avastus avab teadastele sootuks uue vaate ammuse põhjala kultuuridele.

Juba 1959. aastal leiti Tainiarost kivist tööriistu ning 1980. aastatel läbi viidud arheoloogilised kaevamised tõid päevavalgele tuhandeid esemeid, sh potikilde ja loomaluid. Toona leiti ka 127 põlemisjälgedega süvendit, mis võivad olla hauad, kuid kuna neis ei olnud skelette, ei saanud arheoloogid selles kindlad olla.

Nüüd aga kirjutavad Soome arheoloogid Cambridge University Pressi ajakirjas Antiquity, et vähemalt 44 neist süvenditest sisaldasid inimjäänuseid. Sellisele järeldusele jõudsid nad, võrreldes Tainiaro leide teiste teadaolevate kiviaegsete matustega, samuti analüüsides süvenditest leitud mõningaid esemeid ning punase ookri jälgi, millel teatakse olnud roll kiviaegses matusekombestikus.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress