Rüütelsõdalane Euroopa pimedast keskajast

Arheoloogid kaevasid välja rüütli, kes elas varasel keskajal, mil Rooma riik oli äsja lagunenud ja Euroopas valitses kaos.

© Archaeograph & Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege & Sven Hoppe / DPA / Ritzau Scanpix

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1.JUULI 2020

Saksamaa lõunaosast Augsburgi lähedalt Nordendorfist leiti tähele­panuväärne ja uhke umbes Rooma riigi langemise ajast pärit sõdalase haud. Hauast avastasid arheoloogid rüütelsõjamehe koos tema mõõga, piigi, kilbi ja hobuse sadula ning rakmetega. Hobuse luustik leiti samuti sõdalase kõrvalt. Leidu­de põhjal järeldavad arheoloogid, et haud pärineb ajavahemikust 5.–7. sajand.
„Ka hauast leitud kolm kaunistusteta kullast risti on huvitavad, sest peale metalli väärtuse on need tähtsad käegakatsutava tõendina kristluse levikust,“ selgitas konservaator Mathias Pfeil Baieri muinsuskaitseametist.

Ta nimetas hauda „uskumatult põnevaks leiuks“, mis tõenäoliselt annab vastuse nii mõnelegi küsimusele, millele ajaloolased seni vastust ei teadnud, kuna sellest ajast on Euroopas säilinud vähe kirjalikke allikaid. 

Arheoloogide sõnul elasid selles piir­konnas alemannid ehk läänegermaani hõim. Alemannid tungisid sinna 3. sajandil pärast seda, kui roomlased olid piirkonna maha jätnud ning nende sõjaliste kind­lustuste süsteem (lad limes) lagunes. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress