Saami mässajad kirjutasid mälestusi

Saami koolilapsed koos õpetajate ja pastoriga 19. sajandi lõpus. Mässajate mälestuse kohaselt kogesid saami lapsed koolis tihti peksu, kui ei osanud õigesti lugeda.

© Bergeni Ülikool

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. JUUNI 2020

Saamid elasid 19. sajandil Põhja-Norras teise sordi kodanikena, keda võimud püüdsis vägisi norrastada. Paljud saamid klammerdusid pudeli külge, et argipäeva tõrjuda. 1852. aastal sai rühmal saamidel aga küllalt. Usulise äratusliikumise mõjul tõusid nad oma norrakatest piinajate vastu. Puhkes Kautokeino mäss, mis suruti maha. 

Kaks mässajat, norrapäraste nimedega Anders Pedersen Bær ja Lars Jacobsen Hætta, jätsid endast maha kirjalikke mälestusi, mis nüüd on raamatuna avaldatud. Mälestustest selgub, kui vähe mõistsid Norra võimud saami ühiskonda ja kui silmakirjalikult käitusid saamidega näiteks ametliku kiriku esindajad. Viimaseks tilgaks võis saada aga see, et mässule eelnenud sügisel sulges Venemaa oma piiri ega lubanud saame Põhja-Soome, kus nad traditsiooniliselt oma põhjapõtru karjatasid.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress