Saksamaa natsipartei liikmed kandsid seda väikest märki oma jakil.
© Shutterstock
JANNIK PETERSEN
1. NOVEMBER 2023
Mida aeg edasi, seda vähem on järel inimesi, keda saaks süüdistada holokausti täideviimises. Need üksikud holokaustis osalenud sakslased, kes on veel elus, on sageli kehva tervisega ja neid ei saa enam kuritegude eest vastutusele võtta.
Seepärast tõmbas suurt tähelepanu Sachsenhauseni koonduslaagri endise valvuri kohtuasi. Mees, kes on avalikkusele teada kui Josef S, on praegu juba sajaaastane.
Eakas laagrivalvur võib olla viimane nats, keda saab tema tegude eest vastutusele võtta. Kohtu hinnangu järgi on saja-aastase mehe tervislik seisund selline, et ta võib kohtuistungitel osaleda, kuid samas toodi välja, et arvestades süüdistatava kõrget iga, peavad istungid olema lühikesed. Süüdistatav oli natsipartei realiige ja teenis aastail 1942 kuni 1945 Sachsenhauseni koonduslaagris valvurina. Alates sellest, kui 1936. aastal laager rajati, kuni 1945. aastani hoiti seal kinni üle 200 000 inimese, kellest 40 000 kuni 100 000 surid. Saksamaa ametivõimud loodavad tõestada, et süüdistatav valvur osales laagris kinni hoitud 3518 inimese mõrvamises.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud