Saksa DV kannatas suitsiidiepideemia all

Ida-Saksamaa pidi endast kujutama sotsialistlikku ideaalriiki. Tegelikult tundsid elanikud end nii halvasti, et paljud neist valisid vabasurma.

© Getty Images

JANNIK PETERSEN

1. OKTOOBER 2021

Elu kommunistlikus Saksa DVs oli selle elanikele hall ja kurb. Saksa teadlane Ellen von den Driesch, kes leidis Ida-Saksa võimu seni avalikustamata dokumendid, avaldas uusi süngeid detaile elust kommunistlikus riigis.

Dokumentidest selgus, kui paljud idasakslased tegid ajavahemikul 1952 kuni 1990 enesetapu. Tõde on hirmuäratav: selle vähem kui 40 aasta jooksul tappis ennast 100 000 idasakslasest keskmiselt 31 inimest. Kapitalistlikul Lääne-Saksamaal oli sama näitaja kaks korda väiksem. 

Ida-Saksamaa enesetappude suhtarv oli aastaid Euroopa suurim.

 Katastroofilist enesetapunäitajat hoiti salajas, sest riigivõim püüdis jätta Saksa DVst muljet kui rahulolevate ja rõõmsate kodanike ühiskonnast. Von den Drieschi uurimistöö aga näitab, et kokku tegi enesetapu ligikaudu 200 000 idasakslast.

Kogu Saksa DVs teadsid täit tõde ainult kaks inimest: tervishoiuminister ja riigijuht. Nemad lugesid ametivõimude koondaruandeid. Kui Saksa DV 1989. aastal kokku kukkus, hävitati tohutul hulgal dokumente, kuid statistikaameti töötajad peitsid osa toimikuid ära, sh ka andmed enesetapunäitajate kohta. 

Paljud dokumendid sattusid ühinenud Saksamaa rahvusarhiivi ka sortimata toimikute hiiglaslike hunnikutena, mida pole süstematiseeritud veel praeguseni. 

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress