Saksa koduperenaiste mäss päästis 2000 juuti

Natside viimane haarang juutidele algas 1943. aasta talvel. Puhastverd sakslastega abielus olnud juudid olid seni rahule jäetud, kuid nüüd alustati ka nende arreteerimist. See plaan ei meeldinud berliinlannadele, kelle vihane protest pani natsid lõpuks taganema.

© Entertainment Pictures / Imageselect

ELSE CHRISTENSEN

1. DETSEMBER 2020

Otsekui kivistunult seisid kuussada Berliini kodu­perenaist Rosenstrassel ja vaatasid pingsalt vangla poole. Kuigi kalender näitas 1943. aasta 2. märtsi ning tunda pidanuks olema kevadet, värisesid nad lõikava külma käes.

Naiste põsed olid kahvatud, ent mitte üksnes külma pärast. Nende mehed istusid juba neljandat päeva vanglas ning hoone ukse ees, liivakottidest müüri taga, seisid automaaturid.

SS-ohvitser andis oma sõduritele korralduse relvad naistele suunata ja see käsk sundis hirmunud protestijaid koonduma tihedasse summa. Nende siniseks külmunud huuled värisesid, kuid nad ei taganenud sammugi.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress