Saksa pettur asutas oma panga

Soodsad intressimäärad peibutasid väikehoiustajaid kontot avama Adele Spitzederi pangas. Raha käes, asus pankur seda vabalt kulutama. Pettus õnnestus aastaid, sest petturil oli ametkondade vastu tõhus relv.

© Imageselect

ELSE CHRISTENSEN

13. AUGUST 2022

Münchenis Dachauerbanki ees lookles pikk järjekord. Kuigi kell polnud tollel reedel, 8. novembril 1872, veel seitsegi hommikul, olid tuhanded kliendid juba tunde oodanud. Nad vahetasid üksteisega rahutuid pilke.

Panga omanik oli Adele Spitzeder, keda peeti Saksamaa rikkaimaks naiseks. Nüüd aga ringlesid kuuldused, et miljonär vangub pankroti veerel. Meeleheitel kliendid püüdsid oma sääste välja võtta, enne kui raha kaduma läheb.

Adele Spitzeder ei loobunud klientide rahast kergesti. Ta hoolitses selle eest, et Dachauer­bank oleks lahti ainult üks tund päevas. Kui kell kukkus, virutati kassaluuk otse järjekorra eesotsas seisnud puusepanaise nina all kinni.

Naine oli panga ees oodanud juba alates kella kolmest öösel ja nüüd hakkas ta meeleheitest karjuma. Protestist polnud mingit kasu, turske uksehoidja haaras naisel kraest ja viskas ta välja. Pärast seda suleti panga rasked uksed.

Väljas tänaval kasvas meeleheide. Üksnes vähesed Dachauerbanki kliendid nägid veel oma raha. Spitzeder osutus jultunud petiseks.

Tema valskus oli lõksu meelitanud tuhandeid väikehoiustajaid ning kõik senised katsed pettust paljastada oli ta salakavalasti lämmatanud. Kergeusklikke kliente ootasid nüüs pankrot, nälg ja kodutus.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress