Muuseum tegi eBays hea ostu

Kui sa ei kontrolli oma mündikogus olevaid münte, võib see sulle kalliks maksma minna. Üks prantslane nutab kibedaid pisaraid, sest müüs eBays odavalt ära keskaegse harulduse.

© Centre Charlemagne / Neues Stadtmuseum Aachen.

JANNIK PETERSEN

2. SEPTEMBER 2022

Taibukas Saksa numismaatik ei uskunud oma silmi, kui nägi eBays mündi­kogu, mille oli müüki pannud üks prantslane. Kogus oli nimelt münt, millel oli kujutatud Frangi riigi kuningas Karl Suur (768–814 pKr). Neid münte on teadaolevalt ainult 50, mis teeb sellest harulduse. Kollektsionäär andis müügikuulutusest teada oma kodulinna Aacheni muuseumile, mis kunagi oli Karl Suure riigi peamine keskus ja tema residentsi asukoht: „Prantsuse eBays on müügil münt, mis võib olla originaalne Charlemagne’i denaar.“

Muuseum tegi mündikogule pakkumise ning maksis lõpuks neljakohalise summa eurodes, nagu hiljem teatas.

Münti lähemalt uurinud eksperdid leidsid, et münt on ehtne ja selle tõeline väärtus on umbes 160 000 eurot.

Mündikogu müüja käib nüüd arvatavasti Normandias ringi ning kahetseb tehtut kibedasti. Selmet pöörduda spetsialisti poole ja panna mündikogu müüki asja­tundlike inimeste kaudu, oli ta otsustanud kiir­lahenduse kasuks, sest vajas raha maja ehitamiseks. Mündikogu oli kunagi kuulunud tema surnud vanaisale.

Aacheni muuseumi pere on säärasest soodsast ostust mõistagi vaimustunud. „See ei olnud kallis ja meie oleme rahul,“ ütles Frank Pohle Aacheni riigimuuseumi Charlemagne’i keskusest.

Hõbemündil on Karl Suure (Charlemagne) ainus teadaolev tolleaegne portree. Mündi läbimõõt on 19 mm ning see kaalub ainult 1,5 g.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress