1942. aasta veebruaris võttis Nõukogude armee kotti 96 000 Saksa sõdurit. Sakslaste ainsaks varustusliiniks jäi Luftwaffe õhusild. Edukalt toiminud õhusild tekitas marssal Hermann Göringis veendumuse, et ta võib samasugust trikki korrata ka Stalingradis.
© Osprey Publishing
TROELS USSING
30. SEPTEMBER 2023
Külm vaevab Saksa sõdureid, kes võitlevad 1942. aasta veebruaris Nõukogude Liidu loodeosas. Meeste ripsmetel on rasked jääkristallid, mis teevad silmade lahti hoidmise keeruliseks. Meestel on aga kohustus jälgida ööpäev ringi lumist maastikku, et anda lähenevast vaenlasest õigel ajal märku. Bjakovo külas viibivaid Saksa sõdureid on juba kümme päeva ärkvel hoidnud pidevalt toimuvad Punaarmee rünnakud. Bjakovo on kõigest üks paljudest kaitsepositsioonidest piiramisrõngas, mida kutsutakse Demjanski kotiks või katlaks. Punaarmee on selles ümber piiranud 96 000 Saksa sõdurit.
Iga meeter kaotatud maapinda võib panna Demjanski koti lõplikult kokku varisema ning nii on sakslastele antud käsk kaitsta positsioone viimse veretilgani. Kui mürsud 18. veebruaril jälle langema hakkavad, teavad SS-Obersturmführer Erwin Meierdressi mehed oma kogemuse põhjal, et tulistamisele järgneb peagi punaarmeelaste rünnak – tormijooks üle Bjakovo ümber laiuvate jäätunud soode. Ja just täpselt nii lähebki, sealt see Punaarmee tuleb. Majadesse rajatud improviseeritud laskepositsioonidest kallavad aknaavadesse paigutatud Saksa kuulipildujad tinaga üle kogu lumise maastiku.
Hukub palju Nõukogude sõdureid. Nad kukuvad lumme, mille on punaseks värvinud juba eelmistel päevadel langenud rohkem kui 300 kaasvõitleja veri. Järsku saab Erwin Meierdress pihta ja kukub raskesti haavatuna kokku. Tema üksuse esialgsest 120 mehest on võimelised võitlema veel ainult 30, kui nähtavale ilmub paar Nõukogude soomusmasinat.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud