Norra raske vee tehase hävitamise nimel jättis Teises maailmasõjas oma elu 41 liitlasvägede sõdurit. Nüüd võib tehast ohutult vaatama minna, sest sellest sai muuseum.
© ZENISK AS
JANNIK PETERSEN
7. OKTOOBER 2022
Ööl vastu 1943. aasta 28. veebruari ärkasid paljud Norra lõunaosa Telemarki piirkonna elanikud tohutu plahvatuse peale. Suurbritannia teenistuses seisnud Norra eriväelased olid ellu viinud Teise maailmasõja hulljulgeima sabotaažiakti, lõhates Vemorki hüdroelektrijaamas asunud raske vee tootmise vabriku. Ettevõttes toodetud rasket vett vajas Saksamaa oma tuumarelva väljatöötamiseks.
Raske vee molekulis olevast kahest vesinikuaatomist on üks või mõlemad vesiniku isotoop deuteerium. Liitlased olid juba varem mitmel korral püüdnud tehast hävitada, kuid tulutult. Nüüd see õnnestus. Sama aasta novembris heideti kompleksile kindluse mõttes veel pomme ning sestsaadik jäi rajatis varemeisse.
Tänavu 18. juunil avati seal muuseum, mis meenutab sakslaste tuumalootused nurjanud sabotaažiakti. Hoones on säilinud ka Vemorki vabriku autentne kelder, kus rasket vett valmistati.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud