Raske vee tehas avati muuseumina

Norra raske vee tehase hävitamise nimel jättis Teises maailmasõjas oma elu 41 liitlasvägede sõdurit. Nüüd võib tehast ohutult vaatama minna, sest sellest sai muuseum.

© ZENISK AS

JANNIK PETERSEN

7. OKTOOBER 2022

Ööl vastu 1943. aasta 28. veebruari ärkasid paljud Norra lõunaosa Telemarki piir­konna elanikud tohutu plahvatuse peale. Suurbritannia teenistuses seisnud Norra eriväelased olid ellu viinud Teise maa­ilma­sõja hulljulgeima sabotaažiakti, lõhates Vemorki hüdroelektrijaamas asunud raske vee tootmise vabriku. Ettevõttes toodetud rasket vett vajas Saksamaa oma tuumarelva välja­töötamiseks.

Raske vee molekulis olevast kahest vesinikuaatomist on üks või mõlemad vesiniku isotoop deuteerium. Liitlased olid juba varem mitmel korral püüdnud tehast hävitada, kuid tulutult. Nüüd see õnnestus. Sama aasta novembris heideti kompleksile kindluse mõttes veel pomme ning sest­saadik jäi rajatis varemeisse.

Tänavu 18. juunil avati seal muuseum, mis meenutab sakslaste tuumalootused nurjanud sabotaažiakti. Hoones on säilinud ka Vemorki vabriku autentne kelder, kus rasket vett valmistati.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress