Samuraipoisid tegid mõttetu enesetapu

1868. aastal võitlesid Jaapani verises kodusõjas isegi 14aastased poisid. Kui üks rühm ajupestud lapssõdureid arvas, et lahing on kaotatud, tegid nad rituaalse enesetapu seppuku. Seda oli neile koolis spetsiaalselt õpetatud.

© Kunikazu Utagawa

ASGER CHRISTENSEN JA BUE KINDTLER-NIELSEN

12. JAANUAR 2023

Märkamatult roomas paarkümmend poissi läbi mudase ja kitsa veetunneli. Nende mustad kostüümid, valged peapaelad ja katana’d ehk Jaapani mõõgad näitasid, et need 14–17aastased poisid olid noored samuraid Byakkotai üksusest. Oli 1868. aasta oktoober.

Tol hetkel ei näinud nad välja vaprate sõdalastena. Poisid olid meeleheitel, sest olid napilt pääsenud keiserliku armee sõdurite käest, roomates pimedasse tunnelisse, mis viis Iimori mäe tippu. Nad tundsid tulekahju suitsu, mis neelas kauge­mal asuva Aizu-Wakamatsu linna, ning kuulsid endi taga lahinguhüüdeid ja linna­elanike karjeid.

Pärast ligi 700 aastat kestnud šogunite feodaalvalitsust käis Jaapanis jõhker võimu­vahetus. Samuraid eesotsas noore keisri Mutsuhitoga (Meiji Tenno) võitlesid võimu pärast riigis. Paljud kohalikud suurfeodaalid olid vabatahtlikult relvad maha pannud ja keisrile alistunud, kuid Jaapani kirdeosa samuraid keeldusid seda tegemast. Verine Boshini sõda oli raevutsenud juba terve aasta.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress