See juhtum on Pinkertonile

Pennsylvania kaevanduspiirkondi kummitasid 19. sajandi keskel iiri bandiidid ja terroristid rühmitusest Molly Maguires. Bande vandaalitsemine, rünnakud ja tapmised masendasid kaevanduseomanikke, kes kaotasid raha ja oskustöölisi. Seetõttu otsustasid nad ühendust võtta tolleaegse suurima detektiivi Allan Pinkertoniga.

© Bridgeman Images & Imageselect

TROELS USSING

6. VEEBRUAR 2024

Varitsusrünnakud, kallaletungid ja tapmised olid 1870. aastate alguses Pennsylvania söekaevanduspiir­kondade kaevanduste omanikele igapäevased nuhtlused. Probleemi põhjuseks oli Molly Maguires, iirlaste jõuk, mis sundis vägivalla ja väljapressimise teel kaevanduse­omanikke looma paremaid töö­tingimusi oma vaestele kaasmaalastele söekaevandustes. Tavaliselt algas rünnak sellega, et jõuk kinnitas öösel ohvri uksele ähvarduskirja.

„Härra Boss! Me anname sulle kaks nädalat oma tööst loobumiseks, ja kui sa seda ei tee, maksad selle eest oma eluga! See on Molly Maguiresi korraldus sulle, sa sitapea!“ Kaevanduseomanikud, kaevanduste juhid ja streigimurdjad tööliste hulgas ei saanud ennast kusagil turvaliselt tunda. Nad võisid tänaval avalikult peksa saada, neid võidi maha lasta või isegi elusalt põlema pista. 1873. aasta sügisel sai Pennsylvania kaevanduseomanikel lõpuks küllalt.

Kaevandusejuht soovis mõrvad peatada

Oktoober 1873. Franklin B. Gowen, söeturgu kontrolliva Philadelphia ja Readingi raudteekompanii president, oli kohale kutsunud Allan Pinkertoni. Ta lootis, et detektiiv suudab Molly Maguiresile lõpu teha.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress