Seitse võimsat kadunud suguvõsa

Stuartid, Hohenzollernid ja Romanovid valitsesid oma riike pikalt, kuid kaotasid võimu revolutsioonide või sõdade tõttu. Tänapäeval eksisteerib enamik kunagisi dünastiaid üksnes ajalooraamatuis.

© Georg Heinrich Sieveking / Wikimedia Commons

NATASJA BROSTRÖM JA ANDREAS ABILDGAARD

4. NOVEMBER 2023

Tänapäeval tundub meile ise­enesestmõistetava valitsemis­vormina demokraatia, kus riigi­juhid pidevalt vahetuvad. See pole siiski kogu aeg nii olnud. Pikki aastatuhandeid oli reegel pigem see, et riiki valitses üks võimas perekond. Anname ülevaate ajaloo seitsmest kõige võimsamast valitsejasoost.

Isata poisist suurvalitsejaks

1206-1368, Tšingis-khaani dünastia

Tšingis-khaan koondas enda alla mongolite hõimud ning juhtis oma kardetud ratsanikud-sõdalased Kesk-Aasiast välja. Tema järeltulijad said lõpuks Hiina keisriteks.

1175. aastal näis 13aastase Temudžini tulevik tume. Tema isa, mongoli hõimu juht, oli äsja mõrvatud. Perekond kaotas senise staatuse ja pidi hakkama elama vaeste nomaadidena. Kavalal Temudžinil õnnestus liitude ja lubaduste abil oma staatust parandada ning lõpuks koondas ta mongoli hõimud enda alla. Juba mõni aastat hiljem, 1209. aastal, vallutasid tema sõdalased Hiina põhjaalad ja jätkasid maade anastamist.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress