Stuartid, Hohenzollernid ja Romanovid valitsesid oma riike pikalt, kuid kaotasid võimu revolutsioonide või sõdade tõttu. Tänapäeval eksisteerib enamik kunagisi dünastiaid üksnes ajalooraamatuis.
© Georg Heinrich Sieveking / Wikimedia Commons
NATASJA BROSTRÖM JA ANDREAS ABILDGAARD
4. NOVEMBER 2023
Tänapäeval tundub meile iseenesestmõistetava valitsemisvormina demokraatia, kus riigijuhid pidevalt vahetuvad. See pole siiski kogu aeg nii olnud. Pikki aastatuhandeid oli reegel pigem see, et riiki valitses üks võimas perekond. Anname ülevaate ajaloo seitsmest kõige võimsamast valitsejasoost.
Tšingis-khaan koondas enda alla mongolite hõimud ning juhtis oma kardetud ratsanikud-sõdalased Kesk-Aasiast välja. Tema järeltulijad said lõpuks Hiina keisriteks.
1175. aastal näis 13aastase Temudžini tulevik tume. Tema isa, mongoli hõimu juht, oli äsja mõrvatud. Perekond kaotas senise staatuse ja pidi hakkama elama vaeste nomaadidena. Kavalal Temudžinil õnnestus liitude ja lubaduste abil oma staatust parandada ning lõpuks koondas ta mongoli hõimud enda alla. Juba mõni aastat hiljem, 1209. aastal, vallutasid tema sõdalased Hiina põhjaalad ja jätkasid maade anastamist.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud