Peene roomlase eputamismask

Niisugust näomaski polnud antiikajal igaühel, vaid seda kandis üksnes väga jõukas ratsanikuseisusesse kuulunud roomlane.

© ANADOLU AGENCY / GETTY IMAGES

JANNIK PETERSEN

1. MÄRTS 2022

Põhja-Türgis sattusid arheoloogid tähelepanuväärsele leiule. Musta mere rannikust saja kilomeetri kaugusel kunagise Rooma impeeriumi linna Hadrianopolise varemeist tuli välja näomaski fragment.

See 3. sajandist pärit mask oli osa kiivrist, mis arvatavasti oli hõbetatud või kullatud.

Selliseid ratsaväelase maske on väljakaevamistel leitud üliharva, sest neid kandis üksnes Rooma eliit. Kiiver, mille osaks see mask oli, kuulus suure tõenäosusega mõnele rikkale ratsaniku­seisusest kodanikule (lad equites), kes sõja ajal tuli väeteenistusse ratsa. Tegu oli jõukate meestega, omamoodi rahaaristokraatiaga, sest ratsaniku­seisusesse kuulunud mehel pidi olema vähemalt 400 000 sestertsi suurune varandus. See oli tähtsuselt teine seisus senaatorite järel.

Rahuajal korraldati ratsanikele võistlusi, mida ladina keeles nimetati hippika gymnasia’ks. neid turniire peeti rahvale meelelahutuseks ning osalistele nende mõõga- ja piigi­käsitsemisoskuse harjutamiseks.

Kreeka ajaloolane, filosoof ja kirjanik Arrianos kirjeldas umbes 136. aastal ka ratsanike kiivreid: „Ratsanikud tulevad (paraadväljakule) täisturvises. Need, kellel on kõrgem auaste või erilised oskused, kannavad pealt­vaatajate tähelepanu võitmiseks ülekullatud rauast või pronksist kiivrit. Vastupidi nendele kiivritele, mis on valmistatud lahingus kasutamiseks, ei kata need kiivrid ainult pealage ja põski, vaid need katavad ratsaniku näo tervenisti – üksnes silmade jaoks on väikesed pilud.“

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress