September läbi aegade: valik sündmusi meilt ja mujalt

© Eesti Rahva muuseum

HERKKI KUKK

1. SEPTEMBER 2023

Saksa tsepeliin pommitab Paldiskit (1915)

Saksa tsepeliin pommitas 1915. aasta 10. septembril (vana kalendri järgi 28. augustil) Paldiskit. Inimesed õhurünnakus viga ei saanud. Sakalas kirjutati Saksa õhulaeva külaskäigust Loode-Eestisse järgmist.

„Umbes kella ühe ajal äratasid suurtükipaugud Wormsis rahulikud saare elanikud unest üles. Warsti kuuldus Muhu wäina poolt tume mürin, mis iga minutiga suuremaks läks. Wiimati oli terwe taewaalune nii tugewat müdinat ja mürinat täis, et maja seinad wabisesid ja aknaklaasid klirisesid. Kohutaw-õudne tundmus täitis kuulajad. Tundus, nagu oleksid sa hiigla weski­kiwide wahel, mis sind iga silmapilk ähwardawad pihuks ja põrmuks teha. Öö oli waikne ja selge, tuuleõhku polnud kusagil, tähed särasid taewawõlwil.

Wiimati, kui mürin kõige kõrgema kraadini tõusis, märkasid inimesed, et see mitte mere pealt ei tule, waid otse ülewalt taewa alt. Ülespoole waadates nähti ka warsti pikka musta hiiglakogu tähtede eest mööda liikuwat. Nüüd oli asja põhjus selge: saksa zeppelin lendas saare kohal. Mürina sünnitajad olid tema motorid ja propellerid.

Madalalt ja pikkamisi liikus ja piirles ta külade, kirikute ja mõisa kohal. Kümne küla kohal on ta tiirusid teinud, sajad inimesed on teda näinud.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress