Sfinks võib olla osaliselt looduse looming

Egiptuses Giza platool kolme suure püramiidi juures valvav kuulus Chephreni sfinks ei pruugi olla ainult vanade egiptlaste kätetöö, vaid osaliselt looduse enda looming.

© Shutterstock

IMELINE AJALUGU

1. NOVEMBER 2023

Juba 1981. aastal pakkus geoloog Farouk El-Baz ajakirjas Smithsonian Magazine välja oletuse, et sfinks võis algselt olla suur kivi, millele tuulerosioon andis aja jooksul lõvi kuju. Alles seejärel täiendasid muistsed egiptlased looduse kunstiteost, tahudes sfinksile inimese näo.

New Yorgi ülikooli teadlased otsustasid nüüd seda oletust kontrollida, kirjutab arkeonews.net. Nad võtsid mõned pinnasetükid, mis sisaldasid nii pehmemaid kui kõvemaid kivimeid, umbes nagu ka Sfinksi piirkonna pinnas, ning uhasid neid kiire veevooluga. Selgus, et selle tagajärjel võib pinnasekamakas tõesti omandada lõvi keha sarnase saleda vormi. Kõvemat kivimit sisaldav osa kulus aeglasemalt ja sellest sai lõvi „pea“. Märgata võis isegi kaela, selja ja sfinksilikult ette sirutatud käppade teket.

Kõrbelooduses ei uhanud alg-Sfinksi muidugi mitte vesi, vaid kõrbetuul, mis kannab endaga kaasas liivateri. Kõrbemaastikul leidub ka tänapäeval rohkelt nn yardange ehk kiilukujulisi tuulerosioonnõlvakuid, mis sageli meenutavad istuvat või lamavat looma.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress