Siberist avastati maailma vanimad kindlustatud asulad

© Nikita Golovanov

Madis Aesma

13. DETSEMBER 2023

Berliini Vaba Ülikooli (Freie Universität Berlin) teadlased koos kolleegidega kinnitavad värskes uuringus, et Siberist leitud iidsed, eelajaloolised kindlustised on vanemad kui ükskõik millised analoogsed teadaolevad ehitised mujal maailmas. Kohalikud inimesed püstitasid seal kaitserajatisi juba 8000 aasta eest. 

Iidsed kindlustatud asulad asuvad Lääne-Siberis Handi-Mansimaal. Oma elupaikade kindlustamisega olid tegelenud sealkandis tuhandeid aastaid tagasi elanud kiviaja kütid-korilased. Neid asulakohti oli uuritud varemgi, aga siis olid teadlased veendunud, et need peavad olema uuemad, kuna arvati, et kütid-korilased ei oleks olnud võimelised nii keerukaid ehitisi püstitama. Nüüd on uute analüüside käigus ehitiste vanus kindlaks määratud ja on selgunud, et nii see siiski oli. Euroopas hakati esimesi sarnaseid ehitisi rajama alles sajandeid hiljem. 

Teadlased kirjutavad oma vastavas uurimuses, mis ilmus ajakirjas Antiquity, et see avastus on oluline eelkõige seetõttu, et tavaliselt on kindlustatud asulate rajamist seostatud põllumajanduse ja karjakasvatusega, inimeste täielikult paikseks jäämisega. Et muistsed Handi-Mansimaa inimesed põldu ei pidanud, aga püsivaid elupaiku rajasid ja kindlustasid, tähendab, et me peame inimkogukondade arengulugu ümber mõtestama. 

Uurimustöö keskendus Amnja jõe ääres asuvale kindlustatud asulakohale, mis on Euraasia põhjapoolseim kindlustatud kiviaja asula. Teadlased tegid seal oma välitöid aastal 2019 ehk enne Venemaa kallaletungi Ukrainale. Amnja jõe äärne kindlus pole siiski sugugi ainus omataoline ses piirkonnas. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress