Singapuri ajalugu: bambushütikülast sai Aasia toimekaim linn

© Royal Netherlands Institute of Southeast Asian and Caribbean Studies

NATASJA BROSTRÖM & ANDREAS ABILDGAARD

19. JAANUAR 2024

Britid panid 1819. aastal aluse uuele tollivabale Aasia sadamalinnale, mis pidi murdma hollandlaste vürtsikaubanduse monopoli. Singapuri koloonia kasvas nii kiiresti, et britid kaotasid selle üle kontrolli. Selle asemel võtsid linna üle jultunud hiina klannid.

Keskpäevane päike kõrvetas troopikasaare Singapuri kohal halastamatult. Oli 1819. aasta 6. veebruar. Meeletu kuumus pani higi pärlendama ka Briti kuber­neri Thomas Stamford Rafflesi laubal. Mees seisis puhastatud maatükil, mis asus saare ranni­kust umbkaudu 30 meetrit sisemaa poole.

Tema selja taha olid püstitatud telgid ning jalge ette asetatud punane vaip, mis oli veepiirini lahti rullitud. Mõlemal pool vaipa seisid relvadega auvalves varem britti­de teenistuses olnud India sõdurid sipoid. 

Thomas Raffles andis merelt saabuvat külalist oodates endast parima, laskmata end segada lämmataval kuumusel rannal. Peagi pärast keskpäeva nägigi kuberner üht alust Singapuri looduslikule sadamakohale lähenemas.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress