Skald Snorri Sturlusoni saagal ei olnud head lõppu

Keskaegne kroonik Snorri Sturluson kirjutas skaldikunsti käsiraamatu „Noorem Edda“, milles kirjeldatakse viikingite mütoloogiat, ning samuti Norra kuningate ajaloo „Heimskringla“. Lapsena anti Snorri teise perekonda, hiljem sai temast Islandi üks võimsaimaid mehi.

© William Gersham (1854–1932) Collingwood / Bridgeman

TOMAS BLOM

1. AUGUST 2021

Kui Islandi suurtalunik Sturla Thordarson pärimisvaidluses Pall Sölvassoni ja ta naise Thorbjörgiga sugugi järele ei andnud, haaras naine noa ja viskus Sturla poole, et tal silmad peast välja torgata. Ta haavas Sturlat siiski üksnes põsest, kuid nüüd oli Sturlal täielik õigus nõuda hiiglaslikku kahjutasu – sellist, mis Palli koos naisega nende majast ja kogu varast ilma jätaks.

Nad pöördusid Jon Loptssoni, 12. sajandil Islandi võimsaima mehe, poole, ja palusid, et too tuleks tülis vahendajaks. Lõpuks õnnestus Jon Loptssonil Sturla nõuet mõistlikul määral kahandada, muu hulgas seeläbi, et pakkus, et võtab Sturla kolmeaastase poja Snorri enda juurde ja kasvatab ta üles.

Snorri sai hea hariduse

Nii läkski. Snorri kasvas üles Oddis, Jon Loptssoni müütilises talus, ja tema elu võttis täiesti teistsuguse pöörde kui siis, kui ta jäänuks oma perekonna juurde. Jon Loptsson polnud ainult rikas, vaid ta kuulus ka islandi targemate meeste sekka. Tal oli suur raamatukogu ja ta oli koostanud luulelaulu, kus oli juttu sellest, et ta põlvnes Norra kuningate soost.

Jon haris Snorrit koos oma lastega ja hoolitses selle eest, et poiss omandaks head teadmised Norra ja Islandi ajaloost. Alates tuhandendast aastast, mil saar muutus kristlikuks, olid kirikumehed kirjuta­nud üles saagasid, mida seni oli säilitatud inimeste mälus.

Keskaegses Islandis tähistas sõna „saaga“ „lugulaulu“ või „pärimust“, mida esialgu anti edasi ainult suuliselt. Saaga oli niisiis midagi, mida sagdes (skandinaavia keeltes „räägiti“).

Abiellus rahaga

Kui Jon Loptsson suri, oli Snorri 19aastane ja lahkus kohast, kus ta oli üles kasvanud. Alguses tundus tema tulevik ebakindlana, sest isa oli surnud ja ema oli kogu pärandi endale võtnud.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress