Skald Snorri Sturlusoni saagal ei olnud head lõppu

Keskaegne kroonik Snorri Sturluson kirjutas skaldikunsti käsiraamatu „Noorem Edda“, milles kirjeldatakse viikingite mütoloogiat, ning samuti Norra kuningate ajaloo „Heimskringla“. Lapsena anti Snorri teise perekonda, hiljem sai temast Islandi üks võimsaimaid mehi.

© William Gersham (1854–1932) Collingwood / Bridgeman

TOMAS BLOM

1. AUGUST 2021

Kui Islandi suurtalunik Sturla Thordarson pärimisvaidluses Pall Sölvassoni ja ta naise Thorbjörgiga sugugi järele ei andnud, haaras naine noa ja viskus Sturla poole, et tal silmad peast välja torgata. Ta haavas Sturlat siiski üksnes põsest, kuid nüüd oli Sturlal täielik õigus nõuda hiiglaslikku kahjutasu – sellist, mis Palli koos naisega nende majast ja kogu varast ilma jätaks.

Nad pöördusid Jon Loptssoni, 12. sajandil Islandi võimsaima mehe, poole, ja palusid, et too tuleks tülis vahendajaks. Lõpuks õnnestus Jon Loptssonil Sturla nõuet mõistlikul määral kahandada, muu hulgas seeläbi, et pakkus, et võtab Sturla kolmeaastase poja Snorri enda juurde ja kasvatab ta üles.

Snorri sai hea hariduse

Nii läkski. Snorri kasvas üles Oddis, Jon Loptssoni müütilises talus, ja tema elu võttis täiesti teistsuguse pöörde kui siis, kui ta jäänuks oma perekonna juurde. Jon Loptsson polnud ainult rikas, vaid ta kuulus ka islandi targemate meeste sekka. Tal oli suur raamatukogu ja ta oli koostanud luulelaulu, kus oli juttu sellest, et ta põlvnes Norra kuningate soost.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress