Sküüdid kasutasid nooletuppede valmistamisel vaenlase nahka

© Shutterstock. Nooletuped pildil ei ole käesoleva looga seotud. 

MADIS AESMA, Imeline Teadus

18. DETSEMBER 2023

Sküüdid olid karjakasvatajatest rändrahvas, kes elas praeguse Lõuna-Venemaa, Ukraina ja Kesk-Aasia territooriumil. Nad olid kardetud sõdalased, osavad ratsanikud ja vibukütid. Uus avastus kinnitab, et nende omaaegne kurikuulsus oli põhjendatud – kahe sküüdi nooletupe valmistamisel olid iidsed meistrid kasutanud inimnahka. 

Uus uuringutulemus sobib kokku Vana-Kreeka ajaloolase Herodotose verd tarretavate kirjeldustega sküütidest, kelle kultuuri kõrgaeg oli 5.-3. sajandil eKr. Viiendal sajandil eKr elanud Herodotos, kes on sküütide kirjeldamisel olnud üks olulisemaid allikaid, kirjutas, et stepirahval oli kombeks oma vaenlaste verd juua, neid skalpeerida ja skalpe hiljem käte puhastamiseks kasutada. „Paljud nülivad ka oma surnud vaenlase parema käe naha koos küünte ja kõige muuga, ja kasutavad seda nooletuppede kattematerjalina,“ jutustas ta lisaks.

Sküüdid ise kirja ei kasutanud ja oma tegudest seetõttu tekste maha ei jätnud. Nad tulid oma asualadele ehk omaaegsesse Sküütiasse Kesk-Aasiast ja kõnelesid keeleliselt iraani keelkonna hulka kuuluvat keelt. Sõna “sküüt” tuleb arvatavasti indoeuroopa tüvest skuδa, mis tähendab vibukütti. Oletatavasti on sküütide kõige lähedasemad tänapäevased sugulased osseedid.

Nahatükikesed, mida uuriti, olid pärit neist neljateistkümnest juuresoleval kaardil märgitud leiupaigast tänapäeva Ukrainast. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress