Söelaevakapten kaardistas maailma

James Cooki oskused kaptenina ja navigaatorina võimaldasid tal teha lamedapõhjaliste söelaevadega kolm tiiru ümber maakera. Merel hoidis ta laevas korda piitsaga ja meremeeste tervise eest hoolitses hapukapsaga. Oma aja suurima kapteni õnn pöördus siis, kui ta lasi end Hawaiil jumalana kummardada.

© National Maritime Museum

ELSE CHRISTENSEN JA BUE KINDTLER-NIELSEN

12. MAI 2022

Kui kapten Cooki laevad sisenesid 1779. aastal troopilise Hawaii saare lahte, ei jõudnud meeskond ära imestada, kui külalislahke vastuvõtu saareelanikud neile korraldasid.

„Ma ei ole oma reisidel kusagil näinud nii palju inimesi ühte kohta kogunenuna. Peale nende, kes istusid kanuudes, oli ka rand inimestest tulvil ning sajad ujusid laevade ümber ja vesi kihises, just nagu oleks seal kalaparv,“ kirjutas kapten logiraamatusse.

Kanuudest ronisid pärismaalased köisi mööda laeva pardale. Vanem, läikvel silma­dega mees kinkis kapten Cookile sea ja kaks kookospähklit ning hakkas siis teda punasesse kangasse mähkima. Seejärel võttis mees kaptenil käest kinni ja juhtis ta paati, mis sõudis kaldale.

Kui Cook rannale astus, viskusid inimesed, kes rannikul seisid, põlvili ja sirutasid käed üles. Kapten Cook pandi istuma altarilaadsele troonile, millest mõlemal pool seisid jumalatesarnased puidust tootemisambad, ning tema silme all ohverdati siga.

Kapten oli sellisest asjade käigust üsna jahmunud ning see peegeldub ka tema poolt sama päeva õhtul logiraamatusse tehtud sissekannetes. Pärast seda ei ole logiraamatus enam ühtegi kannet ei Hawaiilt ega kusagilt mujalt. Ajaloolased arvavad, et saareelanikud pidasid Cooki tõenäoliselt viljakusjumalaks Lonoks. Kapten laskis neil seda uskuda, kuid see osutus saatuslikuks veaks. Hawaii saare Kealakekua laht, kuhu James Cook oma kolmandal suurel maadeavastusretkel jõudis, jäi kuulsa meresõitja viimaseks peatuspaigaks.

Cookist saab kapten

15 aastat varem, 1764. aastal, valis Briti teaduste akadeemia ehk Royal Society James Cooki välja ühe ülitähtsa teadusprojekti jaoks. Tal tuli vaadelda Veenuse üleminekut Päikesest, mis on harva­esinev astronoomiline sündmus.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress