Söelaevakapten kaardistas maailma

James Cooki oskused kaptenina ja navigaatorina võimaldasid tal teha lamedapõhjaliste söelaevadega kolm tiiru ümber maakera. Merel hoidis ta laevas korda piitsaga ja meremeeste tervise eest hoolitses hapukapsaga. Oma aja suurima kapteni õnn pöördus siis, kui ta lasi end Hawaiil jumalana kummardada.

© National Maritime Museum

ELSE CHRISTENSEN JA BUE KINDTLER-NIELSEN

12. MAI 2022

Kui kapten Cooki laevad sisenesid 1779. aastal troopilise Hawaii saare lahte, ei jõudnud meeskond ära imestada, kui külalislahke vastuvõtu saareelanikud neile korraldasid.

„Ma ei ole oma reisidel kusagil näinud nii palju inimesi ühte kohta kogunenuna. Peale nende, kes istusid kanuudes, oli ka rand inimestest tulvil ning sajad ujusid laevade ümber ja vesi kihises, just nagu oleks seal kalaparv,“ kirjutas kapten logiraamatusse.

Kanuudest ronisid pärismaalased köisi mööda laeva pardale. Vanem, läikvel silma­dega mees kinkis kapten Cookile sea ja kaks kookospähklit ning hakkas siis teda punasesse kangasse mähkima. Seejärel võttis mees kaptenil käest kinni ja juhtis ta paati, mis sõudis kaldale.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress