Fotolugu: sõjaaja jõulud

Esimeses ja Teises maailmasõjas sõdinud meestele polnud jõulumeeleolu loomiseks palju tarvis – piisas koduste kirjast, lihtsast kingitusest või kuusekesest barakis. Ehkki ümberringi lõhkesid mürsud ja pommid, püüdsid sõdurid jõulutraditsioone ikkagi järgida ning veidikenegi pühademeeleolu luua.

© FPG / Getty Images

JANNIK PETERSEN

1. DETSEMBER 2021

Nii Esimese kui ka Teise maailmasõja ajal veetsid miljonid sõdurid jõulupühi rindel. Sellal kui ümberringi langesid mürsud, püüdis tagala sõduritele veidikegi helgemat meeleolu luua, saates neile kingitusi, head toitu ning jõulukaarte ja kirju.

Kanada 48. Highlanderi rügemendi sõdur David MacLean kirjutas 1916. aasta jõulude ajal Prantsusmaalt oma kodustele: „Sõime jõulupidusööki telgis, mis sel ots­tarbel spetsiaalselt püsti pandi. See oli nõnda suur, et terve kompanii sai seal korraga koos süüa. Ohvitserid teenindasid meid ja menüüs olid grillitud sealiha, praetud kartulid, porgandid, kapsad ja õunakaste. Magus­toiduks saime karamellipudingit.“

Selliseid kirjeldusi meeldivatest jõuluüllatustest saatsid peale MacLeani koju ka teised sõdurid. Mõlema vaenupoole sõdurid üritasid oma kirjades perekondi eba­meeldivatest detailidest säästa. Vastuskirjades oodati kodustelt uudiseid – eelistatult midagi sellist, mis juhiks mõtted surmahirmult ja sõja koledustelt eemale.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress