Esimeses ja Teises maailmasõjas sõdinud meestele polnud jõulumeeleolu loomiseks palju tarvis – piisas koduste kirjast, lihtsast kingitusest või kuusekesest barakis. Ehkki ümberringi lõhkesid mürsud ja pommid, püüdsid sõdurid jõulutraditsioone ikkagi järgida ning veidikenegi pühademeeleolu luua.
© FPG / Getty Images
JANNIK PETERSEN
1. DETSEMBER 2021
Nii Esimese kui ka Teise maailmasõja ajal veetsid miljonid sõdurid jõulupühi rindel. Sellal kui ümberringi langesid mürsud, püüdis tagala sõduritele veidikegi helgemat meeleolu luua, saates neile kingitusi, head toitu ning jõulukaarte ja kirju.
Kanada 48. Highlanderi rügemendi sõdur David MacLean kirjutas 1916. aasta jõulude ajal Prantsusmaalt oma kodustele: „Sõime jõulupidusööki telgis, mis sel otstarbel spetsiaalselt püsti pandi. See oli nõnda suur, et terve kompanii sai seal korraga koos süüa. Ohvitserid teenindasid meid ja menüüs olid grillitud sealiha, praetud kartulid, porgandid, kapsad ja õunakaste. Magustoiduks saime karamellipudingit.“
Selliseid kirjeldusi meeldivatest jõuluüllatustest saatsid peale MacLeani koju ka teised sõdurid. Mõlema vaenupoole sõdurid üritasid oma kirjades perekondi ebameeldivatest detailidest säästa. Vastuskirjades oodati kodustelt uudiseid – eelistatult midagi sellist, mis juhiks mõtted surmahirmult ja sõja koledustelt eemale.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud