Sõjahull kuningas juhtis Rootsi hukatusse

Karl XII jumaldas sõdimist, kuid tema kergemeelsus läks Rootsile maksma suurriigi positsiooni. Selmet Poltava all saadud kaotusest õppida, põgenes sõjakuningas 1709. aastal luksuslikule puhkusele Türgi sultani juurde.

© www.battle.poltava.ua

TROELS USSING JA ANDREAS ABILDGAARD

9. SEPTEMBER 2022

Kuningas Karl XII oli tava­päraselt heas tujus, kui ta sel 1709. aasta suvepäeval Polta­va lähedal (tänapäeva Ukrainas) oma sõjaväge inspitseeris. Rootsi valitseja armastas lahingut ja sõda ning ootas rõõmuga võimalust purustada tsaar Peeter Suure armee. Üheksa aastat oli Karl liikunud võidult võidule konfliktis, mida me tunneme Põhjasõjana (1700–1721). Kuigi kuningal tuli Poltava all kohtuda suure ja hea väljaõppe saanud Vene armeega, tulvas temast enesekindlust. Karl ei lasknud oma tuju rikkuda faktil, et Venemaa tohututel avarustel vaenlast taga ajades olid rootslased kaotanud haiguste ja nälja tõttu tuhandeid sõdureid ja hobuseid.

Üks jõekalda lähedal tehtud kontrollring lõppes Karlile halvasti. Kuningat tabas kanda kuul, mis läbistas labajala ning väljus suure varba kohalt. Haav oli inetu, kuid kuningas jätkas ratsutamist kolme karmi tunni vältel, enne kui lõpuks kahvatuna oma peakorterisse tagasi pöördus. Ta jäi oma tavapärastele macho-maneeridele truuks ka siis, kui armee velsker valmistus jalga lõikama, et pöialuud eemaldada.

„Lõika! Lõika! Sellest pole midagi!“ julgus­tas kuningas.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress