Sõjalennuk leiti 76 aastat hiljem

© W. Eugene Smith / Getty Images & Keystone / Getty Images

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1.JUULI 2020

Teises maailmasõjas Vaiksel ookeanil peetud lahinguis osalesid USA torpeedo- ja sööst­pommitus­lennukid, millest kolm jäid kadunuks ühes USA jaoks võiduga lõppenud lahingus. Sööstpommituslennukite Dauntless ja torpeedo­lennuki Avenger vrakkide asukoha leidis üles eraorganisatsioon Project Recover. 

Lennukid tulistati Mikroneesias Chuuki laguunis alla 1944. aasta veebruaris ameeriklaste suurpealetungi käigus. Kaks päeva kestnud rünnaku käigus startisid sõjalennukid lennukikandjatelt laine laine järel. Lahingu lõpuks olid ameeriklased uputanud umbes 50 Jaapani sõja- ja transpordilaeva ning hävitanud üle 250 lennuki.

Pealetungioperatsioonis, mille koodnimi oli Hailstone, tulistati alla kolm ameeriklaste lennukit. Hoolimata sellest, et Chuuki laguun on pärast sõda olnud populaarne sukeldumisturismi koht, polnud keegi lennukite jäänustele sattunud. Need leiti sukelrobotitega 31 ja 66 meetri sügavuselt.

Ajaloolase Colin Colbourni sõnul olevat nendes kolmes lennukis olnud kokku seitse meeskonnaliikme säilmed. Organisatsioon on Ameerika Ühend­-
riikide ametivõime oma leiust informeerinud.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress