Soome ja Nõukogude Liidu sõprusleping

Pärast paari kuu pikkust debatti Soomes allkirjastati 1948. aasta 6. aprillil Moskvas Soome ja Nõukogude Liidu vaheline sõpruse, koostöö ja vastastikuse abistamise leping. Sellest hoolimata püsis põhjanaabritel Moskva võimalike sammude suhtes ohutunne.

© Wikimedia Commons

IMELINE AJALUGU

9. APRILL 2023

Leping, millele andsid allkirja NSV Liidu Ministrite Nõukogu esimehe asetäitja ja välisminister Vjatšeslav Molotov ning Soome Vabariigi peaminister Mauno Pekkala, sätestas, et kui Soome ise või Soome territooriumi kaudu Nõukogude Liit satub sõjalise agressiooni ohvriks, siis võitleb Soome kogu oma jõuga agresso­ri vastu, võttes vajaduse korral vastu abi Nõukogude Liidult ja tegutsedes koos Nõukogude Liiduga.

Lisaks kinnitasid Soome ja Nõu­kogude Liit vastastikust kohustust mitte sõlmida mis tahes liitu või võtta osa koalitsioo­nidest, mis on suunatud teise lepinguosalise vastu. Nagu ikka kinnitasid riigid, et lepingu eesmärk on üleüldine rahu, koostöö ja sõprus ning pooled austa­vad teineteise suveräänsust ega sekku teise riigi siseasjadesse.

Lähedane koostöö Nõukogude Liiduga oli Paasikivi-Kekkoneni liinis aetud välispoliitika põhijooneks ning see suurendas Soome majanduslikku sõltuvust Nõu­kogude Liidust ja kogu idablokist. Soome ei teinud siiski sõjalist koostööd Varssavi Lepingu Organisatsiooni riikidega.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress