Soome nn kuradikiriku saladus paljastati

© Shutterstock

ALO LÕHMUS

29. NOVEMBER 2023

Ida-Soomes asuvat nn Koli kuradikirikut on ammusest ajast seostatud mäevaimude tegevusega. Nüüd selgitasid soome teadlased välja, et koopa maagia seisneb hoopis erilises akustikas.

Koli kuradikirik (Kolin Pirunkirkko) asub Ida-Soomes Koli rahvuspargis. Tegu on 34 meetri pikkuse kaljukoopaga, mis on 1-7 meetrit kõrge. Oletatavasti on koobas tekkinud ammuse maavärina tagajärjel, mil kalju on lõhenenud ning kivivaringud on selle osaliselt katnud.

Koli mägesid on juba ammusest ajast peetud vaimude elupaigaks. Kaks kõrgemat mäetippu kannavad nimeid Ukko-Koli ja Akka-Koli, mis viitavad paganliku äikesejumala ja tema abikaasa nimedele. Kurjadele deemonlikele vaimudele viitab ka koopa enda nimi Pirunkirkko (kuradikirik).

Soome rahvapärimusest on talletatud hulga teateid sellest, et koopas ja selle lähiümbruses võib mäe sees elavaid vaimolendeid kuulda ja isegi näha. Kaljulõhest on usutud, et sellest algab tee mäe sisemusse, ning sinna on viidud ohvriande.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress