Võitlus majakasaarel

Soome sõdurid tõrjusid venelaste rünnaku

© Kai Säteri, The Coast Guard Museum, SA-KUVA

TROELS USSING

12. JUUNI 2022

Väike kaljusaar Bengtskär Soome lahe suudmes oli suure strateegilise tähtsusega. Kui puhkes Jätkusõda, otsustasid Nõukogude väed saare vallutada ja sealse tuletorni õhkida. Soomlastel oli asjast hoopis teistsugune arvamus.

Soome leitnandi Fred Lutheri kambri uks lendas 1941. aasta 26. juuli öösel kell 1 pauguga lahti. Ukselävel seisis noor reamees, kes hüüdis: „Venelased tulevad!“ 25aastasele Lutherile allus väike Soome üksus, mis valvas Bengtskäri kalju­saarel seisvat majakat. Leitnant kargas akna juurde ja silmitses saart. Tema tuba paiknes majaka külge ehitatud eluhoone teisel korrusel.

Suveöö hämaruses nägi Fred Luther mõnd ähmast kogu varjuna liikumas. Leitnant mõtles, et need on tema oma sõdurid, ning hüüdis aknast: „Mehed, positsioonidele!“
Vastuseks tärises Vene automaat ning valang purustas aknaklaasi, nii et Luther pidi oma toas põrandale viskuma. Kui laskmine lakkas, kiirustas ta paljajalu trepist alla ja jooksis õue.

Tuletorni sissekäigu lähedal nägi ta kolme oma sõdurit, kes püüdsid positsioonile üles seada kuulipildujat. Nad ei saanudki seda tööle, sest enne niitis venelaste automaadivalang relva kohale kummardunud soomlased maha.

Leitnant Luther adus olukorra tõsidust. Venelaste rünnak majakasaarele oli alles alanud, kuid juba oli mitu Soome sõdurit surma saanud. Ta mõistis, et peab oma allesjäänud võitlejatega ilmutama kogu vaprust, mis oli Soome sõdurid Talve­sõjas nii kuulsaks teinud.

Majakast jälgiti venelasi

Aastail 1939–1940 peetud Talvesõda oli hoolimata vaprusest soomlastele kalliks maksma läinud. Rahu sõlmimiseks pidi Soome loovutama Nõukogude Liidule suure osa Karjalast, kokku üheksa protsenti territooriumist. Kaotatud alalt evakueeriti 422 000 soomlast.
Peale järeleandmiste idas tuli Nõu­kogude Liidule loovutada ka Hanko poolsaar Edela-Soomes. Ametlikult vormistati see rendi­lepinguna ning Nõukogude Liit asutas sealsesse Soome parimate jää­oludega sadamasse oma mereväebaasi, kuhu paigu­tas 30 000 sõdurit. Sel moel lootis Nõukogude Liit peale Soome alalise ähvardamise hoida oma kontrolli all ka sissepääsu Soome lahte.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress