Šoti Mary traagiline lugu

© Imeline Ajalugu

ELSE CHRISTENSEN

4. VEEBRUAR 2024

Kui unistus Prantsusmaa troonist purunes, seisis 18aastane Šoti kuningatütar Mary Stuart valiku ees, mis pannuks tugevalgi mehel käed värisema. Kas elada meeldivat elu Prantsusmaal või alustada võitlust Šotimaa jõukate aadlikega, nõudmaks enda kodumaa trooni? Ambitsioonika tüdruku vastus sellele küsimusele oli ilmselge.

Hommikune udu lasus raskelt maa kohal, kui sihvakas galeer saabus 1561. aasta 19. augusti vara­hommikul Šotimaa idaranniku sadamalinna Leithi. Meremehed juhtisid aluse ettevaatlikult kai äärde, mille puupostide külge kinnitati otsad. Kajakate kileda kisa saatel aitasid kaunites rõivastes lakeid peenel daamil maale astuda. Kajakad olidki ainsad, kes vast saabunut tervitasid – sadam oli tühi, kui välja arvata mõni üksik kalur ja paar talupoega, kes olid linna tulnud lambaid müüma. Raskest tööst karmistunud mehed jäid ootamatult nende sekka sattunud suur­sugust daami vahtima.

Naine oli pikk ja rühikas ning kandis kalleid rõivaid. Mehed vahetasid pilke ja pomisesid midagi üksteisele, ent hoopis hommikuse õhu jahedus pani naise kössi tõmbuma. Galeeri kapten taipas olukorda kohe ja andis meeskonnale käsu kahurisaluuti lasta, et kõik Leithi asulas kuuleksid, et midagi tähtsat on juhtumas. Saluut kõlas siis, kui päikese esimesed kiired hommikusest udust läbi murdsid ja merepinnal hakkas helklema kuldne virvendus. Kahuripaugud meelitasid inimesed majadest välja ja nad tunglesid sadamakai poole, et oma silmaga näha naist, kelle nimi äkki üle kogu linna kõlas: „Mary, šotlaste kuninganna, on koju saabunud!“

Beebina oli Mary Stuart rõõmus laps.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress