Šotlased maeti Rooma-aegsesse latriini

Keskaegsest Edinburghist leitud skeletid kuulusid šotlastele.

© University of Aberdeen

JANNIK PETERSEN

6. AUGUST 2022

1975. aastal avastasid arheoloogid ühest Rooma-aegsest latriinist üheksa täiskasvanu ja viie lapse luustikud. Latriin asus Edinburghi linna servas Cramondi kindlustuses. Surnud olid sinna maetud 6. ja 7. sajandil ehk rohkem kui 100 aastat pärast seda, kui roomlased olid Britannia provintsist lahkunud. Seepärast arvatakse, et matjad ei teadnud, kuhu nad oma surnud sängitasid.

Nüüd on uudsete tehniliste meetoditega saadud jälile, kes maetud olid. Aberdeeni ülikoo­li arheoloogid tegid luustikelt leitud hammas­te emailile isotoopanalüüsi.
„Hambaemail, iseäranis kolme- kuni kuue­aastasel, on otsekui ajakapsel, sest see säilitab keemiliste ainete isotoope, mis on omased just sellele piirkonnale, kus inimene üles kasvas,“ selgitas arheoloog Kate Britton Aberdeeni ülikoolist.

Kuue luustiku isotoopanalüüsi põhjal selgus, et need olid kohalikud inimesed ehk üles kasvanud enam-vähem sealsamas, kuhu nad ka maeti. Üks naine ja mees osutusid aga olevat pärit vähemalt saja kilomeetri kauguselt Šotimaalt.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress