Stalin kavandas Soomes riigipööret

© Stalin ja Soome saatus / Soome armee. Soome sõdurid poseerivad 1941. aasta septembris Nõukogude Liidult vallutatud Karjalas Rukajärvil punanurgast võetud Stalini kujuga.

ALO LÕHMUS

1. JAANUAR 2019

Kui Euroopa pärast külma sõja algust kahte leeri jagunes, oli Soome positsioon jäänud lahtiseks. Välis­­poliitikas oli riik vastu tahtmist loobunud USA Marshalli abi program­mist, kuid polnud liitunud ka Nõukogude Liidu leeriga. 

Stalin langetas 1947. aasta lõpus otsuse Soome küsimus lahendada ning sundida Soomele peale sõjaline leping või liit, mis kaasaks riigi Nõukogude Liidu julgeolekuvööndisse. See oli aga keeruline ülesanne. Ida-Euroopa satelliitriikides, nagu Rumeenia või Ungari, olid võimul kommunistlikud valitsused, kellele Stalin võis anda korraldusi. Soomes kuulusid kommunistid Soome Rahva Demokraatliku Liidu kaudu küll valitsuskoalitsiooni, kuid neil polnud riigiasjade otsustamiseks ainuvõimu. Seetõttu tuli Stalinil otsida eri vahendeid Soome oma leeri saamiseks.

Surve Soomele

„Jaanuari keskel, jugoslaavlaste õhtu­söögil Stalini suvilas, kahetses Ždanov viga, et Soome jäi omal ajal okupeerimata, siis oleks lihtsam. Molotov jätkas: „Aa, Soome – see on tühiasi.“ (Ühel teisel korral tähendas ta: „Poola – suur asi!“) Stalin ise ütles, et Soome tulnuks okupeerida. Omal ajal arvestati liiga palju ameeriklastega, need poleks sõrme­gi liigutanud,“ kirjutab Kimmo Rentola oma raamatus „Stalin ja Soome saatus“. „Nende mõtteavaldustega saab küll vaevalt seletada Nõukogude juhtkonna tegevust 1944. aastal, aga need kirjeldavad hästi tagantjärele meele­olusid 1948. aasta jaanuaris.“ 

Nõukogude juhtkond alustas Soomele surve avaldamist sellega, et määras saadikuks Helsingisse G. M. Savonenkovi, endise Soome järelevalve­komisjoni aseesimehe, kes sai poliit­büroo otsusega kaasa ülitäpsed juhised: „Sm Savonenkovi põhiülesanne on kindlustada Soome pöördumine Nõu­kogude Liidule lähenemise poole.“ Selleks pidi saadik saavutama president Juho Kusti Paasikivi tuleku Moskvasse, kusjuures lisanõudmine oli, et Paasikivi ise esitaks algatuse Nõukogude Liidu ja Soome suhete „parandamiseks“.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress