Stalin soovis poolakaid murda

Teise maailmasõja ajal leidsid Saksa sõdurid massihaua. Nõukogude linna Katõni lähedal metsas oli kinni seotud ja maha lastud tuhandeid poolakaid.

© Mary Evans / Af Archive / Ritzau Scanpix & Shutterstock

BENJAMIN CHRISTENSEN

1. MÄRTS 2023

Adam Solski oli sõjavang. Alates 1939. aasta septembrist oli see Poola major istunud Nõu­kogude vangilaagris, kuid pidanud seal salajast päevikut.

9. aprillil 1940 tegi Solski oma viimase sissekande: „Kell 5.00. Päev algas tavatult. Lahkumine vangla sanitaarautos (kohutav). Nad tõid meid ühte kohta keset metsa. Siin otsiti meid põhjalikult läbi. Nad võtsid mult ära kella, mis näitas 6.30. Nad nõudsid minu laulatussõrmust. Mult võeti ära ka rublad, vöö ja taskunuga.“

Kohta, kuhu Solski oli viidud, nimetati Katõni metsaks. See asus Moskvast 400 kilomeetrit läänes. Keegi ei näinud meest enam elusana, major mõrvati lasuga kuklasse. Ligemale 20 000 poolaka tapmine Nõukogude võimu poolt on üks jubedaimaid tapatalguid maailma ajaloos. Kui uudised sellest Londonisse jõudsid, süvenes läänes umbusaldus Stalini vastu ning liitlaste koostöö Hitleri alistamiseks sattus katkemise ohtu.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress