Stalini ajal vallandati vähemalt veerand Eesti õpetajatest

Kuni Stalini surmani kestnud poliitiline puhastustöö Eesti õpetajaskonnas tõi kaasa vähemalt 1815 vallandamist ehk tabas vähemalt veerandit kõigist pedagoogidest, selgub Rahvusarhiivi värskest publikatsioonist.

© Ruusmäe 7-kl kooli klassijuhataja Aino Anton ja juhataja August Vainu koos õpilastega. / Võrumaa Muuseum

ALO LÕHMUS

10. JAANUAR 2024

Juba esimesel okupatsiooniaastal 1940 – 1941 jõudis Nõukogude võim poliitilise sobimatuse tõttu likvideerida 15% keskkooli- ja 5% algkooliõpetajatest. Üle poole keskkoolidest said uue direktori.

„See ei olnud aga piisav. Ikka oli enamik koolijuhtidest endised direktorid, endiste juhtivate erakondade liikmed ja „natsionaalsotsialistid“, nagu ütles 1941. aasta jaanuaris ÜK(b)P Keskkomitee poliitbüroo liige Andrei Andrejev oma aruandes Stalinile ja Molotovile,“ kirjutab ajaloolane Eli Pilve artiklis „Õpetaja – rahvavaenlane. Stalinlik kaadripuhastus teise Nõukogude okupatsiooni ajal Eesti üldhariduskoolis 1944 – 1953“, mis on ilmunud Rahvusarhiivi toimetistes „Vabadussõjast iseseisvuse taastamiseni“.

Uute õpetajate palkamisel seati juba esimesel okupatsiooniaastal sisse ankeedisüsteem, kuhu tuli märkida sotsiaalne päritolu, st vanemate varanduslik seis, kuulumine organisatsioonidesse ja talunike puhul ka palgalise tööjõu kasutamine.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress