Stalinistlik kriitika Eesti kunstnike pihta

Moskvas näitusel esinenud Eesti tippkunstnikud said tasuks süüdistuse “läänelikus formalismis”. 

© Richard Uutmaa, Kalurid Eesti põhjarannikul, 1945 /  Tartu Kunstimuuseum

IMELINE AJALUGU

29. DETSEMBER 2022

Ajaloolaste hinnangu kohaselt algas 1947. aasta teises pooles Eesti sovetiseerimise uus ja karmim faas. Kui seni hoidus Moskva jõhkramatest võtetest ja näis mingil määral tunnustavat isegi rahvuslikke iseärasusi, siis alates 1947. aasta teisest poolest rakendati jõumeetodeid: sundkollektiviseerimist, massirepressioone ning eliidi „puhastamist“, mille kõrgpunkt saabus 1950. aasta EK(b)P märtsipleenumi ajal.

Eesti kunstnikeni jõudis repressioo­nide ähvardav kõue­kõmin 1947. aasta novembri lõpus. Eesti esindajad Adamson-Eric, Märt Bormeister, Johannes Võerahansu, Elmar Kits, Richard Sagrits, Richard Uutmaa jt astusid üles Moskvas avatud üleliidulisel kunstinäitusel „30 aastat Nõukogude Liitu“.

15. novembril ilmus aja­kirjas Sovetskoje Iskusstvo näituse arvustus, milles oli lause: „Eesti, Leedu ja Läti kunstnikele aga võib ette heita seda, et nad pole oma loomingus küllalt intensiivselt ületanud lääne formalistlikke mõjusid.“

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress