Stalinistlik Tartu pidi saama loomaaia

1948. aastal vastu võetud Tartu linna uus üldplaan nägi ette mitte üksnes purustatud linnaosade taastamist, vaid ka loomaaia rajamist.

© Leopold Matt / Eesti Rahva Muuseum

IMELINE AJALUGU

19. JUULI 2023

Eesti NSV Arhitektuurivalitsuse juures asuvas Projekteerimis-Planeerimiskeskuses välja töötatud Tartu linna uus üldplaan, mille autorid olid arhitektid Peeter Tarvas ja Anton Lembit Soans ning ökonomist A. Šipko, nägi esmalt ette Emajõe kallaste vallistamist ja jõeäärsete rajoonide pinna tõstmist üleujutuste vältimiseks. Kaldad tuli ääristada nägusate haljas­aladega.

„Rekonstrueeritava „Vanemuise“ teatri juurde rajatakse uus linna keskväljak, mille rusudest puhastamist on juba alustatud. Kõrvuti „Vanemuise“ teatri hoonega, kuid temast kõrgemale tuleb Tartu uus teaduse-, kunsti- ja kultuuri­keskus. Kõik linna suuremad tänavad, mis on praegu rusude all, puhastatakse ja osaliselt õgvendatakse (Viljandi ja Lai tänav). Nad tulevad uuel kujul 25–40 meetri laiused ja ääristatakse puudega.

Kesklinna raudteejaamaga ühendav Vallikraavi tänav pikendatakse kuni Kastani tänavani. Järgnevail viisaastakuil laiendatakse linna peamagistraalid, mis reguleerivad liiklust Kesklinnast Tallinna, Pihkva, Narva ja Riia suunas. Haljastatakse ka sõjaajal põlenud linna vasak kaldaosa.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress