Suplusravis oli päike olulisemgi kui vesi

© Tallinna Linnamuuseum

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. SEPTEMBER 2020

Paljud arstid uskusid 18. sajandil ja 19. sajandi algul, et suplus soolases merevees ravib haige närve, soodustab ainevahetust ja leevendab muidki tervisehädasid. Näiteks Norras tekkis tollal suur hulk mereäärseid raviotstarbelisi spaasid, kus suplust kirjutati patsienditele välja samamoodi nagu tänapäeval tablette või raviprotseduure. 

Suplusravi ei sobinud siiski igaühele, vaid see oli rangelt teaduslikel alustel ette nähtud üksnes kindlate vaevuste, näiteks hüsteeria, neurasteenia, lümfinäärmete tuberkuloosi, reuma ja külmetushaiguste puhul. Tohtrid hoiatasid, et külma soolase vee toime võib närvihaiguste põdejatel
olla nii tugev, et protseduuriga tuleb olla väga ettevaatlik. Nagu kirjutati portaalis Science Nordic, võis suplusravi mõnele patsiendile kasu asemel hoopis kahju teha. 

Oslo ülikooli teadlast Kristine Lillestøli hakkas huvitama, kuidas hinnata suplusravi efektiivsust tänapäeva meditsiiniliste teadmiste põhjal. Leidub vaieldamatuid teateid patsientidest, kelle tervis suplusprotseduuride järel tõesti paranes, ent samas pole nende säilinud haigus- ja ravi­andmed kuigi üksikasjalikud. Mere­suplus mõistagi karastas, ent sama oluline roll võis olla supluse ajal saadud päevitusel, kui tollal enamasti tublisti kaetult riietunud inimesed end supluse ajaks lahti riietasid. Lisaks järgiti spaas viibides ka tervislikku dieeti.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress