Surm luuras lumes

30. novembril 1939 ründas Nõukogude Liit endast 50 korda väiksemat Soomet. Punaarmeel oli lugematul hulgal sõdureid, tanke ja sõja­lennukeid ning Stalin arvestas kiire võiduga. Soome lumisel maastikul ootas aga nähtamatu vaenlane – maskeeritud täpsus­laskurid, kes vajasid tapmiseks ainult üht lasku.

© Ritzau

ESBEN MØNSTER-KJÆR JA NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

17. JUUNI 2022

Sõrm kõverdus ettevaatlikult päästiku ümber. Jäine Soome detsembrikülm hammustas, kuid laskur seda ei märganud. Ta lebas üsna vaikselt lumisel maastikul, pigistas vasaku silma kinni ja vaatas paremaga üle relvasihiku.

Oli 21. detsember 1939. Soome ­Kollaanjoki ääres lebav laskur hingas kaks korda sügavalt sisse. Hapnik levis vere kaudu lihastesse. Kolmandal korral aeglaselt välja hingates kasutas ta hetke, kus keha on kõige lõdvestunum. Nimetissõrm vajutas päästikule. Ilma kiire nõksakuta, mis võinuks relva suu kursilt kõrvale kallutada. Kõlas lask.

Tagasilöök lõi püssi kõvasti õlalihaste vastu sellal, kui 7,62 mm kuul kiirusega 850 meetrit sekundis üle lume lendas. Kaugel laskuri ees lendas õhku khaki­pruun müts koos väikese verepilvega, mis sekundiks säras valge lume taustal punasena. Veel üks tabamus pähe.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress