Surm luuras lumes

30. novembril 1939 ründas Nõukogude Liit endast 50 korda väiksemat Soomet. Punaarmeel oli lugematul hulgal sõdureid, tanke ja sõja­lennukeid ning Stalin arvestas kiire võiduga. Soome lumisel maastikul ootas aga nähtamatu vaenlane – maskeeritud täpsus­laskurid, kes vajasid tapmiseks ainult üht lasku.

© Ritzau

ESBEN MØNSTER-KJÆR JA NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

17. JUUNI 2022

Sõrm kõverdus ettevaatlikult päästiku ümber. Jäine Soome detsembrikülm hammustas, kuid laskur seda ei märganud. Ta lebas üsna vaikselt lumisel maastikul, pigistas vasaku silma kinni ja vaatas paremaga üle relvasihiku.

Oli 21. detsember 1939. Soome ­Kollaanjoki ääres lebav laskur hingas kaks korda sügavalt sisse. Hapnik levis vere kaudu lihastesse. Kolmandal korral aeglaselt välja hingates kasutas ta hetke, kus keha on kõige lõdvestunum. Nimetissõrm vajutas päästikule. Ilma kiire nõksakuta, mis võinuks relva suu kursilt kõrvale kallutada. Kõlas lask.

Tagasilöök lõi püssi kõvasti õlalihaste vastu sellal, kui 7,62 mm kuul kiirusega 850 meetrit sekundis üle lume lendas. Kaugel laskuri ees lendas õhku khaki­pruun müts koos väikese verepilvega, mis sekundiks säras valge lume taustal punasena. Veel üks tabamus pähe.

Laskuri nimi oli Simo Häyhä. Ta lasi alati, et tappa, kuna nii ei pidanud tema ohvrid kannatama.

Lehmakauplemine viis Soome sõtta

Tapetud mees oli kahekümne viies. Ja seda ainult sel päeval. See jäi ka viimaseks, sest pärastlõunane päike oli juba läänes asuvate puude taha kadumas. Nüüd ootas laskur pimedust, et saaks nähtamatuna tagasi soomlaste positsioonile hiilida, kus ootas kuum supp. Koidikul oli Simo Häyhä jälle koos oma surma­va relvaga lumes ootamas.

Kolm ja pool kuud kestnud Talvesõjas võitlesid tuhanded Soome mehed-­naised kirjeldamatu südiduse, visaduse ja leidlikkusega oma riigi vabaduse eest. Rohkem kui kellestki teisest sai soomlaste võitluse sümboliks üks mees – täpsus­laskur Simo Häyhä, kes oli nii osav, et teda kutsuti Valgeks Surmaks.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress